Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Mieszkańcy Tarnowskich Gór chcą ulicy imienia Stuhra? "Pomysł beznadziejny" - uważa Klub "GP"

Radni Koalicji Obywatelskiej w Tarnowskich Górach, jednego z najstarszych ośrodków górniczych w Polsce chcą, by jedna z miejskich ulic lub skwer nosiły imię... Jerzego Stuhra. Są dumni, że "Miasto gwarków" chce wyróżnić tę postać jako pierwsze w Polsce. Uzasadniają to tym, że mimo iż aktor nic wspólnego ze śląskim miastem nie miał, kręcił tu wraz z synem Maciejem film "Mistyfikacja". - Pomysł beznadziejny. Tak samo jak nazwanie jednego z rond w mieście "Rondem praw kobiet". To typowy pomysł PO. To nie są autorytety - denerwuje się tarnogórzanka Anna Warpas, przewodnicząca Klubu GP w Tarnowskich Górach.

Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr
Autorstwa Oliver Abels - Praca własna - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39746271
"Jerzy Stuhr to wybitny aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z kultowych "Seksmisji", "Kingsajzu" i "Deja Vu". W swojej karierze aktorskiej współpracował między innymi z Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Niewielu jednak wie, że w 2009 roku kręcił wraz z synem w Tarnowskich Górach sceny do filmu „Mistyfikacja”. Był rektorem krakowskiej PWST"

– wylicza Zofia Lesiewicz, z klubu radnych KO Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.

Propozycję klub radnych KO złożył na ręce Arkadiusza Czecha, burmistrza "Miasta gwarków".

A w sieci rozgorzała burza...

Zofia Lesiewicz w mediach społecznościowych poprosiła nawet komentujących, by nie używać słów obelżywych i wulgarnych, oceniając pomysł radnych KO. Internauci przypominają, że niedawno zmarły aktor spowodował wypadek prowadząc samochód na podwójnym gazie. Miał prawie 1 promil alkoholu we krwi, potrącił motocyklistę i uciekł z miejsca zdarzenia.

A w jednym z wywiadów, powiedział, że "wstydzi się będąc za granicą, że jest Polakiem".

"Taki patron ulicy, to beznadziejny pomysł"

– mówi nam Anna Warpas, tarnogórzanka, przewodnicząca Klubu "Gazety Polskiej" w Tarnowskich Górach.

[polecam:https://niezalezna.pl/lifestyle/jazda-na-podwojnym-gazie-powodem-do-kpin-stuhr-dal-popis-w-neo-tvp/511568

I kontynuuje: "Jerzy Stuhr opluwał Polskę. To nie autorytet! To równie zły pomysł jak nazwanie ronda w Tarnowskich Górach "Rondem Praw Kobiet". Mieszkańcy nie chcą się z takimi patronami utożsamiać".

"Jerzy Stuhr patronem ulicy w naszym mieście? A co zrobił dla Tarnowskich Gór? Ja przynajmniej o tym, nie słyszałam. To typowy pomysł Platformy, w piątek 26 lipca w naszym mieście jest protest w obronie miejsc pracy w PKP Cargo. Poprzedni był, gdy PO rządziło w latach 2007-2015. Historia zatoczyła koło i wygląda na to, że rządy Koalicji Obywatelskiej, to dla naszego miasta utrata miejsc pracy i zamykanie zakładów"

– mówi nam Barbara Dziuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości w latach 2015-2023, obecnie radna Rady Powiatu Tarnogórskiego.


Tarnowskie Góry, to jeden z najstarszych ośrodków górniczych w Polsce, gdzie w 2017 r. tarnogórska "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku" wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO... W pobliżu Tarnowskich Gór działa m.in stacja rozrządowa PKP Cargo.

Zakład zatrudnia ok. 2 tys. osób, z których jedna czwarta ma stracić pracę, co kolejarze utożsamiają z końcem firmy.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Jerzy Stuhr #Polska #Tarnowskie Góry

Agnieszka Kołodziejczyk