Sergiusz Piasecki to „enfant terrible” i zarazem cudowne dziecko polskiej literatury. Postać o wielu twarzach, często do siebie nieprzystających. Chuligan, przemytnik, człowiek kresowego półświatka. Nieprzejednany antykomunista i współpracownik wywiadu II RP. Pisarz, który „narodził się” w więzieniu. Aktywny żołnierz akowskiego podziemia podczas II wojny światowej. Okres powojenny spędził na emigracji, współpracując z pismami emigracyjnymi. Był gorącym i nieprzejednanym przeciwnikiem reżimu komunistycznego i salonu literackiego w PRL-u, oponentem Czesława Miłosza po jego ucieczce. Zapamiętany przede wszystkim jako autor brawurowej powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” czy też „Zapisków oficera Armii Czerwonej".
Na Świętym Krzyżu przygotowana została wystawa IPN „Siedem twarzy Sergiusza Piaseckiego”. To niezwykła podróż przez życie i twórczość jednego z najbardziej fascynujących polskich pisarzy XX wieku. Składa się ona z dziewięciu paneli wystawowych, każdy z nich ukazuje inny etap jego życia. Na planszach znajdują się także autorskie cytaty oraz krótkie opisy, które pomagają zrozumieć kontekst i znaczenie każdego z tych etapów. Wystawa obejmuje okres służby wojskowej (kiedy kształtowały się jego poglądy i wartości), etap pracy w wywiadzie, lata spędzone w więzieniu (mające znaczący wpływ na jego życie i późniejszą twórczość), czas literackiej działalności, zaangażowanie w działalność konspiracyjną podczas II Wojny Światowej oraz ostatni etap życia, spędzony na emigracji daleko od ojczyzny.
Miejsce prezentowania wystawy nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie tam w okresie międzywojennym Sergiusz Piasecki przebywał w więzieniu. A w konsekwencji fatalnych warunków podupadł poważnie na zdrowiu i zachorował na gruźlicę. Te wydarzenia sprawiły, że przeszedł głęboką przemianę duchową, zaczął regularne czytać Pismo Święte.
17 lipca o godz. 12, w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (ul. Święty Krzyż 1, Nowa Słupia), odbędzie się wernisaż wystawy, po którym odbędzie się prelekcja dr. hab. Tomasza Balbusa poświęconą pisarzowi. W wydarzeniu weźmie udział niestrudzony propagator postaci Piaseckiego prezes IPN dr Karol Nawrocki.