Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Naczynia liturgiczne i srebrny skarb z XIII wieku

W zeszłym roku, w osadzie Tomajmonostora na Węgrzech, archeolodzy z Narodowego Instytutu Archeologicznego Centrum Zbiorów Publicznych Węgierskiego Muzeum Narodowego odkopali pozostałości średniowiecznego opactwa Bench. Niedawno kolejne prace na tym terenie przyniosły spektakularne wyniki – odkryto srebrny zestaw liturgiczny pochodzący z XIII lub XIV wieku, który trzymała w rękach pochowana w opactwie osoba. W pobliżu klasztoru znajduje się także objęta badaniami archeologów miejscowość Mezokeresztes, miejsce sławnej bitwy z Imperium Osmańskim, z 1596 roku. Tam z kolei znaleziono srebrny skarb – ponad 70 wiedeńskich denarów.

Grób i mszalny kielich
Grób i mszalny kielich
FB - Nemzeti Régészeti Intézet

Monety te były bite przez austriackich książąt i krążyły na Węgrzech wraz z kupcami. Enikő Kovács, numizmatyk i współpracownik naukowy, wyjaśnił, że „ich obecność poświadcza szerokie kontakty i drogę handlową przez Kassę do Krakowa”. Co ciekawe, eksploracja terenu bitwy jest prowadzona we współpracy z wolontariuszami – okolicznymi mieszkańcami, którzy zgłosili się do specjalnego programu aktywizującego ludzi zamieszkujacych te, bogate w historię miejsca. Zostali przeszkoleni i pracowali pod okiem archeologa Gábora Bakosa, który podkreślił znaczenie zaangażowania lokalnej społeczności:

Udział lokalnych społeczności jest kluczem do zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. Ta współpraca jest dobrym przykładem na to, że wyniki badań są nie tylko ważne dla profesjonalistów, ale także dodają wartości lokalnym społecznościom, pomagając im połączyć się z historią ich miasta i wzmocnić ich tożsamość. 

Obecna faza projektu obejmuje dostęp do pola i pracę z wykrywaczami metali na obszarze badawczym o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych. To systematyczne podejście ma odkryć i udokumentować miejsce największej, podczas wojny piętnastoletniej, bitwy na Węgrzech. Sensacyjne znaleziska z tegorocznych wykopalisk są obecnie poddawane badaniom materiałowym i renowacji w laboratorium archeometrii Narodowego Instytutu Archeologicznego.

 



Źródło: Nemzeti Régészeti Intézet

#węgierska archeologia #skarb z opactwa Bench #bitwa pod Mezokeresztes

Magdalena Łysiak