Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Obrona krzyża w Zespole Szkół Miętnem

Dziś w Sejmie RP odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Obrona krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w 1984 r.”, przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Wystawa nawiązuje do wydarzeń sprzed 40 lat, kiedy to w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem (7 marca 1984 r.) czterystu uczniów ogłosiło strajk okupacyjny w obronie obecności krzyży w ich szkole. Kiedy wieczorem w placówce pojawił się prokurator i zagroził pacyfikacją, młodzi ludzie zdecydowali się na opuszczenie budynku. Decyzją dyrekcji szkoły zajęcia zostały zawieszone do odwołania.

Młodzież z Mięsnego w kościele
Młodzież z Mięsnego w kościele
archiwum - diecezja Siedlce

Protestujący ruszyli zwartą ławą do kościoła w odległym o 5 kilometrów Garwolinie, drogę jednak zastąpiły im oddziały ZOMO i nyski milicyjne. Grożono użyciem przemocy. Wobec tego młodzież zawróciła do internatu, mieszczącego się przy szkole w Miętnem. Następnego dnia, mając w pamięci wczorajsze wydarzenia, uczniowie polami dostali się do garwolińskiej świątyni.

Prosimy Was, Przyjaciele Chrystusowego Krzyża, w imię naszej wiary i humanizmu, byście stanęli ramię w ramię z nami przy Krzyżu, który jest lub będzie w Waszych szkołach czy uczelniach i dali wyraz solidarności z nami swym protestem, modlitwą i świadectwem życia.

Zajęć w szkole rolniczej nadal nie było, ale uczniowie wciąż mieszkali w internacie. Do 25 marca we wtorki i piątki młodzież z Miętnego i okolicznych szkół przychodziła do kościoła w Garwolinie na specjalne katechezy, prowadzone przez ordynariusza siedleckiego biskupa Jana Mazura, który od początku wspierał młodzież w proteście. Przygotowano wtedy apel do młodzieży w Polsce i na świecie, wzywający do stawania w obronie krzyża.

Fragment tekstu Adama Hlebowicza „Młodzież walczy o krzyż” 

 



Źródło: ipn.gov.pl

#Miętne – obrona krzyzy #szkoła w Miętnem #zbrodnie komunistyczne

Magdalena Łysiak