SG poinformowała, że na widok polskich patroli 5 cudzoziemców zawróciło na Białoruś. Cudzoziemcy próbowali dostać się do Polski w rejonie działania placówki w Dubiczach Cerkiewnych i Czeremchy. Wszyscy mieli rosyjskie wizy - podała w informacji na platformie X (dawniej Twitter) Straż Graniczna.
W listopadzie było dotąd ok. 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, w październiku ok. 2 tys. Od początku roku było ok. 25,5 tys. takich prób. Migranci, którzy próbowali dostać się do Polski pochodzili z 52 krajów - wynika z wcześniejszych danych SG.
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała także w ostatnim czasie wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.