Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Będzie kontrola i audyt w Departamencie Konsularnym MSZ. Zbigniew Rau podjął też decyzje personalne

MSZ wydało specjalny komunikat w związku z tzw. aferą wizową, w którym czytamy, że w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz, Minister Spraw Zagranicznych zdecydował o podjęciu ważnych kroków. Są nimi: przeprowadzenie kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym MSZ oraz wszystkich placówkach konsularnych RP oraz o zwolnienie ze stanowiska i rozwiązania umowy o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w MSZ Jakubem Osajdą.

Szef MSZ Zbigniew Rau zdecydował o przeprowadzeniu kontroli i audytu
Szef MSZ Zbigniew Rau zdecydował o przeprowadzeniu kontroli i audytu
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Fakty o nieprawidłowościach wizowych

Wczoraj Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zastępcy dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokuratora Daniela Lermana oraz zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna. Konferencja dotyczyła śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz.

10 faktów o nieprawidłowościach wizowych:

  1. Pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 r.
  2. Śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  3. Postępowanie dotyczy płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku.
  4. Wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców składających wnioski polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
  5. Prokurator wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 7 osobom w tym postępowaniu.
  6. Trzy osoby są, decyzją sądu, tymczasowo aresztowane.
  7. Nieprawdą jest, by polskie służby uzyskały informacje o procederze od sojuszników. To ustalenia CBA i dowody zgromadzone przez funkcjonariuszy pozwoliły na postawienie zarzutów.
  8. Osoby, których te wizy dotyczyły były sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla RP, działalności terrorystycznej.
  9. Objęte śledztwem wnioski wizowe dotyczyły wykonywania pracy na terytorium Polski.
  10. Wśród podejrzanych nie ma zarzutów wobec urzędników państwowych.

 

Kolejne kroki podjęte

Tymczasem MSZ wydało specjalny komunikat.

Czytamy w nim, że "w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych zdecydował co następuje":

1. zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą;

2. przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę i audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP;

3. wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego.

 



Źródło: niezalezna.pl

#MSZ #wizy

Magdalena Żuraw