Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jest zgoda Departamentu Stanu USA na zakup przez Polskę zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej IAMD

Według informacji agencji Reuters, Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) o wartości około 4 miliardów dolarów.

Jest zgoda Departamentu Stanu USA na zakup przez Polskę zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej IAMD
Jest zgoda Departamentu Stanu USA na zakup przez Polskę zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej IAMD
youtube.com/@NATO
Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) za około 4 mld USD.

– poinformował w poniedziałek wieczorem Reuters powołując się na przedstawiciela Pentagonu.

Według tego źródła sprzedaż obejmować będzie 93 centra zaangażowania operacyjnego, 175 systemów kontroli kierowania ogniem i inny sprzęt wchodzący w skład Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IAMD).

Przedstawiciel Pentagonu, na którego powołuje sie Reuters, dodał, że Polska wystąpiła z wnioskiem o zakup sprzętu i uzbrojenia wchodzącego w skład drugiej fazy dwustopniowego programu modernizacji systemu dowodzenia umożliwiającego wyposażenie systemu PATRIOT w zmodernizowane czujniki i komponenty.

Głównym wykonawcą systemu jest koncern Northrop Grumman.

System obrony powietrznej w Polsce

Współczesny Polski system obrony powietrznej jest oparty na dwóch głównych warstwach. 

  • Pierwsza - to zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, znany jako IAMD (Integrated Air and Missile Defence)
  • Druga - to system bezpośredniej obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, zwany OAD (Organic Air Defence). 

Cały projekt budowy krajowego systemu obrony powietrznej został podzielony na kilka programów. W warstwie IAMD znajdują się programy o nazwach kodowych Wisła, Narew, Mała Narew oraz Pilica+. 

Natomiast w ramach OAD wykorzystywane są różne środki, takie jak zestawy rakietowo-artyleryjskie (ZRA) ZUR-23-2KG Jodek-G, zestawy rakietowe Poprad, radary Soła, przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun i Grom. 

Dodatkowo planuje się pozyskanie ZRA Sona, systemów artyleryjskich Noteć, radarów Bystra oraz pocisków przeciwlotniczych Piorun-NG i Grzmot, które mają osiągać zasięg wynoszący ponad 10 kilometrów.

Wzmocnienie obrony przeciwrakietowej

W skład warstwy IAMD wchodzą różne rodzaje zestawów rakietowych obrony powietrznej, obejmujące krótki (SHORAD), średni (MRAD) i długi (LRAD) zasięg, charakteryzujące się zasięgiem od 10 do ponad 100 kilometrów. 

Zestawy są zdolne do ścisłej współpracy ze sobą. Głównym celem IAMD jest stworzenie efektywnego parasola ochronnego nad określonym obszarem terytorium, który chroni go przed atakami z powietrza. Natomiast w warstwie OAD najczęściej wykorzystywane są systemy bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), które charakteryzują się zasięgiem do 10 kilometrów i służą do ochrony jednostek Wojsk Lądowych oraz tych, które się z nimi poruszają. Te systemy mogą działać niezależnie i ich głównym zadaniem jest zwalczanie obiektów powietrznych, które zdołają przedostać się przez warstwę IAMD.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, reuters

#IAMD #obrona przecirakietowa #obronność #obrona narodowa #system obrony przeciwrakietowej