Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Skokowy wzrost zdolności. Wojsko Polskie będzie widziało więcej i dalej

Agencja Uzbrojenia (AU) podpisała umowę na dostawę dwóch szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. -Dzięki temu wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona, a polska przestrzeń powietrzna staje się bezpieczniejsza – oznajmił w mediach społecznościowych szef MON-u Mariusz Błaszczak. W niedalekiej przyszłości Siły Zbrojne RP będą miały dostęp ponadto do 2 satelitów obserwacyjnych oraz aerostatów rozpoznawczych umożliwiających monitorowanie przestrzeni powietrznej.

samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW
samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW
Twitter\@mblaszczak

Kontrakt o wartości 600 mln koron szwedzkich (około 230 mln złotych) ma zostać zrealizowany w latach 2023-2025 i obejmuje poza samą dostawą dwóch samolotów Saab 340 AEW również sprzęt naziemny oraz pakiet logistyczny.

Najprawdopodobniej zakupione samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW to konstrukcje, które eksploatowane są obecnie przez Szwedzkie Siły Powietrzne (Svenska flygvapnet). Sprzedaż tych maszyn jest możliwa za sprawą zamówienia w ubiegłym roku przez Szwecję dwóch samolotów Saab GlobalEye ( z opcją zakupu dodatkowych dwóch samolotów), które zastąpią maszyny Saab 340 AEW.
 

Wyposażony w radar Erieye zapewniający pokrycie 300 stopni może wykrywać cele oddalone nawet o 450 km w przypadku operowania na pułapie około 6 tysięcy metrów.  Za sprawą tych samolotów znacznie łatwiejsze i sprawniejsze będzie monitorowanie przestrzeni powietrznej przed nadlatującymi zagrożeniami takimi jak samoloty, pociski manewrujące czy też drony.


Polska od dłuższego już czasu działa na rzecz zwiększenia zdolności rozpoznania. Jednym z najważniejszych kontraktów jest umowa z grudnia 2022 roku pomiędzy europejską firmą Airbus i jej gałęzią francuską a Agencją Uzbrojenia w sprawie dostawy 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Szef polskiego MON zaznaczył, że strona polska będzie miała dostęp do zobrazowania satelitarnego już po podpisaniu umowy. -Nasza umowa dotyczy pozyskania na rzecz Wojska Polskiego dwóch satelitów, które będziemy mieli pod polskimi barwami do 2027 roku.

Niezwykle ważne jest to, że korzystać będziemy z zobrazowania już teraz, od czasu podpisania umowy. Nasza umowa dotyczy dwóch satelitów, ale także stacji naziemnej, w której będą przetwarzane te zobrazowania. Docelowo nasze polskie satelity będą operowały w ramach konstelacji francuskiej, co dodatkowo zwiększy zdolności rozpoznania

– informował kilka miesięcy temu szef MON-u, Mariusz Błaszczak.

Nowe satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Kolejnym bardzo ważnym elementem składającym się na zwiększanie zdolności rozpoznania są bezzałogowe systemy powietrzne takie jak FlyEye, Bayraktar TB2, oraz bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS czy też wyleasingowane MQ-9A.

Warto przypomnieć, że obecnie trwają prace w sprawie pozyskania MQ-9B dla Sił Zbrojnych RP. Polska zakupiła ponadto dwa okręty rozpoznawcze DELFIN Te morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). 

W maju br. szef MON-u Mariusz Błaszczak poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego LOR dotyczącego pozyskania rozpoznawczych aerostatów "Barbara" dla Wojska Polskiego. 

Natomiast w tym miesiącu Agencja Uzbrojenia poinformowała o trwających pracach na wyborem optymalnego rozwiązania w zakresie aerostatów rozpoznawczych do monitorowania przestrzeni powietrznej dla Sił Zbrojnych RP. 

 



Źródło: niezależna.pl, Gazeta Polska Codziennie, MON

#MON #Mariusz Błaszczak #saab #samolot wojskowy #rozpoznanie #rakiety #satelita wojskowy #sprzęt wojskowy #granica #Agencja Uzbrojenia

Paweł Kryszczak