Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Johanson weszła w kompetencje Rady Europejskiej? Zalewska wskazuje, że komisarz nie może grozić ws. relokacji

Jaka jest prawda, co do obowiązkowości uczestniczenia państw Unii Europejskiej w relokacji migrantów - pyta Komisję Europejską europoseł PiS Anna Zalewska. Polityk zwraca uwagę, że sprawa w cale nie jest taka oczywista. Jeszcze bardziej komplikuje ją kompletnie odmienne wypowiedzi komisarz UE ds. wewnętrznych, które - jak wskazuje polska polityk - nie mają nawet podstaw prawnych.

Anna Zalewska
Anna Zalewska
Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

W dokumencie skierowanym do KE Zalewska wskazuje, że Ylva Johannson podała sprzeczne ze sobą stanowiska. W wypowiedzi dla TVN stwierdziła, iż dostosowanie się do forsowanego przez UE tzw. paktu migracyjnego nie jest koniecznością.

"We wnioskach nie ma obowiązkowej relokacji, a biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy - jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z negocjowanymi przepisami, Polska sama kwalifikowałaby się do solidarności ze strony innych państw członkowskich"

– mówiła 4 lipca br. w rozmowie z TVN Johannson.

Z kolei dzień później kompletnie zaprzeczyła swoim słowom stwierdzając, że "solidarność jest obowiązkowa". "Komisja ma narzędzia prawne, by zapewnić egzekwowanie nowego prawa migracyjnego. Te państwa, które nie zdecydują się na relokację będą zobligowane do pewnych działań, np. do płacenia" - przytacza słowa unijnej komisarz europoseł Zalewska.

Jaka jest prawda?

W związku z rozbieżnością zdań, polska polityk chce otrzymać konkrety. W związku z tym wystosowała bezpośrednio do Komisji Europejskiej dwa pytania, a odpowiedzi oczekuje na piśmie. "Jaka jest prawda, co do obowiązkowości uczestniczenia państw w relokacji" - pyta Zalewska.

Ponadto chce wyjaśnień, na jakiej podstawie prawnej unijna komisarz w ogóle kreuje swoje wypowiedzi, skoro - jak wskazuje - "projekt Rozporządzenia w tej kwestii przyznaje prawo decyzji o wyłączeniu państwa z obowiązkowej relokacji Radzie. Nie może
tego zrobić ani Komisarz, ani Komisja Europejska".

"Polska nie zgadza się na przymusową relokację"

– podkreśla europoseł.

 



Źródło: niezalezna.pl

#relokacja migrantów #Unia Europejska #Komisja Europejska #Anna Zalewska

Mateusz Święcicki