Wakacyjna trasa multimedialnej ciężarówki została zainaugurowana w Polańczyku. Widowisko „Iskry niepodległej” to spektakl o wybitnych Polkach i Polakach, którzy swymi osiągnięciami zmieniali świat i rozsławiali Polskę. "To także opowieść o tym, że każdy może się stać taką Iskrą Niepodległej. Każdy z nas ma talenty, które może rozwijać nie tylko dla własnej satysfakcji, ale też dla dobra wspólnoty Polaków" – powiedział dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.
Doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Grzegorz Nieradka dodał, że podczas widowiska można poznać historię 100 osób, ludzi kultury czy nauki, o których często niewiele wiemy, a wniosły w życie świata swój intelektualny potencjał. "Jan Szczepanik to twórca kamizelki kuloodpornej. Ignacy Łukasiewicz, często postrzegany jest jako wynalazca lampy naftowej, a to przecież twórca światowego przemysłu naftowego" – wymieniał Nieradka.
"To jest ten potencjał, którym my jako Polacy dysponujemy. To są te iskry, które powodują, że tutaj w Polsce jesteśmy w stanie wskrzesić wielki, potężny, intelektualny ogień" – dodał doradca ministra kultury.
Z Podkarpacia, gdzie rozpoczyna się wakacyjna trasa, pochodzą tacy wybitni Polacy jak Ignacy Łukasiewicz, Zdzisław Beksiński czy Tomasz Stańko. "Są naszą historią i nasza wielką dumą. To właśnie przez takich Polaków, możemy rozwijać się w pięknej Polsce" – podkreśliła z kolei wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.
Obok ciężarówki z mobilnym spektaklem ustawiono namiot, w który można obejrzeć kilka filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości. "Zakładając specjalne gogle i słuchawki przenosimy się w czasy odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Można przeżyć niesamowite przygody w czasie Bitwy Warszawskiej, na pokładzie transatlantyku MS Piłsudski, czy w czasie Powstania Warszawskiego" - tłumaczył Wojciech Kirejczyk. Podczas wakacji multimedialna ciężarówka "Niepodległej" dotrze do 30 miejscowości, m.in. do Augustowa, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania czy Szczecina.