Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nielegalni imigranci kontra uchodźcy z Ukrainy. Skąd tak duża dysproporcja w reakcji Komisji Europejskiej?

Eurodeputowani PiS Witold Waszczykowski i Kosma Złotowski złożyli do Komisji Europejskiej pytania wymagające udzielenia odpowiedzi na piśmie. Eurodeputowani chcą aby KE odniosła się do ostatniej decyzji decyzji Rady nt. przymusowej relokacji imigrantów oraz domagają się wyjaśnień w sprawie nieproporcjonalnego wsparcia KE dla państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Portal Niezalezna.pl dotarł do pełnej treści obu interpelacji [pliki do pobrania na końcu tekstu]

Skąd tak duża dysproporcja w reakcji Komisji Europejskiej? Europosłowie domagają się odpowiedzi na piśmie
Skąd tak duża dysproporcja w reakcji Komisji Europejskiej? Europosłowie domagają się odpowiedzi na piśmie
CC-BY-4.0: © European Union 2022– Source: EP (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Przymusowa relokacja imigrantów

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej pytanie priorytetowe dotyczące ostatniej decyzji Rady nt. przymusowej relokacji imigrantów. Europoseł PiS zwrócił uwagę, że decyzja przyjęta została przy sprzeciwie m.in. Polski i z pogwałceniem Traktatów.

„Pomimo wyraźnego zapisu art. 79 ust. 5 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, zgodnie z którym polityka migracyjna jest wyłączną kompetencją Państw Członkowski, decyzja zakłada kary finansowe w wysokości 22 tysięcy euro od każdego nieprzyjętego imigranta”.

– czytamy w tekście interpelacji.

Ponadto eurpoposeł Waszczykowski zauważył także, że „jeden dzień po przyjęciu w/w decyzji, czeskie MSW poinformowało, że ze względu na liczbę uchodźców przyjętych z Ukrainy Czechy zostaną czasowo zwolnione z obowiązku płacenia kar.”

Były minister spraw zagranicznych przywołał dane liczbowe, zgodnie z którymi na terenie Czech przebywa obecnie około 380 tysięcy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, z kolei w Polsce dane szacunkowe to około 3 miliony osób, z czego połowa przybyła do Polski po 24 lutego 2023 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania:

1. Czy Komisja dostrzega fakt, że przyjęta 8 czerwca przez Radę decyzja była bezprawna, z pogwałceniem traktatów?
2. Czy Komisja jest zdania, że podobnie jak w przypadku Czech, kary finansowe nie powinny dotyczyć Polski, z uwagi na liczbę przyjętych przez Polskę imigrantów Ukrainy?"

Wsparcie dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy

Z kolei europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie nieproporcjonalnego wsparcia KE dla państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy w kontekście powrotu do systemu obowiązkowej relokacji nielegalnych imigrantów.

Polityk zauważył, że przedstawiona przez komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson propozycja reformy systemu azylowo-migracyjnego UE, według której państwa członkowskie miałyby w ramach tzw. „obowiązkowej solidarności” przyjmować nielegalnych imigrantów lub wypłacać ekwiwalent finansowy w wysokości 22. tysięcy euro za osobę oznacza w praktyce powrót do systemu obowiązkowej relokacji.

„Tymczasem po 15 miesiącach od rosyjskiego ataku na Ukrainę, Polska, która przyjęła ponad milion prawdziwych uchodźców, a setkom tysięcy zagwarantowała przejściową pomoc, otrzymała z UE zaledwie 200 milionów euro wsparcia, czyli około 200 euro na jednego uchodźcę wojennego” .

– podkreślił w interpelacji europoseł Kosma Złotowski i zwrócił uwagę, że zaproponowany mechanizm relokacji nielegalnych imigrantów jest w oczywisty sposób krzywdzący dla państw udzielających schronienia ukraińskim kobietom i dzieciom.

Eurodeputowany PiS domaga się konkretnej odpowiedzi, według jakiego algorytmu została wyliczona kwota 22 tysięcy euro kary za brak udziału w mechanizmie relokacji i dlaczego zaproponowany mechanizm nie uwzględnia kosztów poniesionych dotychczas przez poszczególne państwa w związku z przyjmowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy.

Imigranci czy uchodźcy - skąd ta dysproporcja?

Złotowski chce także, aby Komisja Europejska wyjaśniła, jaka jest przyczyna tak dużej dysproporcji w reakcji tejże Komisji.

„Dlaczego, gdy setki tysięcy ukraińskich uchodźców uciekały do Polski przed wywołaną przez Rosję wojną, KE nie zaoferowała większych środków lub analogicznych rozwiązań solidarnościowych wspierających polski rząd i czy takie działanie miało na celu doprowadzenie do kryzysu politycznego w Polsce?”.

– pyta eurodeputowany PiS.

Kosma Złotowski zwrócił również uwagę na potencjalne skutki wejścia w życie zaproponowanej reformy systemu migracyjnego. Polityk chce wiedzieć „czy w opinii Komisji faktyczny powrót do systemu przymusowej relokacji nie doprowadzi do wzrostu liczby osób nielegalnie przybywających do Europy i czy nie nasili skali zjawiska wykorzystywania imigracji jako broni w wojnie hybrydowej, jak ma to miejsce na granicy polsko-białoruskiej”. 

„Mechanizm przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów i nakładanie kar za ich nieprzyjmowanie wydawały się absurdalne i niebezpieczne w 2014 roku, ale po doświadczeniach ostatnich lat powrót do tego pomysłu to już czyste szaleństwo. Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy powinna już dawno uzmysłowić Brukseli, że nielegalna imigracja to broń, którą Rosja i Białoruś destabilizują Europę, a ponownie forsowane są rozwiązania, które im to ułatwią. Kwota ekwiwalentu jest tak wysoka, że nie jest żadną alternatywą dla przyjmowania migrantów, bo państw członkowskich zwyczajnie nie będzie stać na wybór tej opcji. Ponad to, mechanizm jest niesprawiedliwy i krzywdzący dla krajów takich jak Polska, które poniosły olbrzymie koszty w związku z napływem uchodźców z Ukrainy a otrzymały jedynie „symboliczne” wsparcie finansowe z UE”.

– wyjaśnia europoseł Kosma Złotowski.

Komisja Europejska zobowiązana jest do udzielenia odpowiedzi w terminie 3 tygodni.

Poniżej pełna treść interpelacji do pobrania.

 

  [Kliknij i pobierz] interpelacja europosła Witolda Waszczykowskiego

  [Kliknij i pobierz] interpelacja europosła Kosmy Złotowskiego



Źródło: Niezalezna.pl, EKR

#relokacja imigrantów #uchodźcy z Ukrainy #Unia Europejska #Komisja Europejska

Piotr Łukawski