- Dzisiaj przyjęliśmy nowelizację ustawy budżetowej i ustawy okołobudżetowej na ten rok po to, aby spełnić nasze ostatnie zapowiedzi oraz dodatkowe obszary: zrealizowanie porozumień z NSZZ „Solidarność”, gdzie przez pół roku toczyły się rozmowy dot. wynagrodzeń, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz wielu innych dziedzin - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów.
- Nasza polityka gospodarczo-społeczna to polityka, która charakteryzuje się zrównoważonym rozwojem i sprawiedliwym podziałem owoców wzrostu gospodarczego, które też służą często po to, aby niwelować skutki kryzysu. Przeprowadziliśmy polską gospodarkę przez kilka potężnych kryzysów, potężnych uderzeń z różnych stron: od pandemii, przez kryzys energetyczny, wojna na Ukrainie, inflacja. Wszystko to wiązało się z zagrożeniem dla miejsc pracy, dla przedsiębiorców. Tymczasem nasze wyniki są dobre lub bardzo dobre - mówił premier Morawiecki.
Jak poinformował, dzisiaj Rada Ministrów dokonała "rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały". - Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej - powiedział.
Dodał także, że sytuacja na rynkach, sytuacja makroekonomiczna oraz prognozy wskazują jednoznacznie, że wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym ten w Polsce, jest zasadniczo niższy. I to również jest odzwierciedlone w zmienionej ustawie budżetowej. Jak dodał, nowelizacje ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej zostały dokonane po to, aby uwzględnić „nasze ostatnie zapowiedzi”. Wyliczył też trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja.
- Pierwszy to zrealizowanie porozumień z NSZZ "Solidarność"; przez pół roku trwały trudne rozmowy, dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dziedzin. Drugi z tych obszarów to rolnictwo – staramy się przez te zmiany zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z korytarzami solidarnościowymi, jakie utworzyliśmy, zapewnieniem wyższych cen skupu, jakie obowiązują na rynku. Te środki też zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej – mówił premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Wyszliśmy naprzeciw postulatom NSZZ „Solidarność”, budżetówki, nauczycieli i przeznaczamy dodatkowe środki w ramach tej ustawy budżetowej. Otrzymają oni dodatkowe wynagrodzenie liczone od lipca do końca roku, wypłacane jednorazowo. pic.twitter.com/ag7heIP3Ma
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 9, 2023
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Wyszliśmy naprzeciw postulatom NSZZ „Solidarność”, budżetówki, nauczycieli i przeznaczamy dodatkowe środki w ramach tej ustawy budżetowej. Otrzymają oni dodatkowe wynagrodzenie liczone od lipca do końca roku, wypłacane jednorazowo. pic.twitter.com/ag7heIP3Ma
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 9, 2023
Dodał, że ostatni obszar związany jest z obronnością.
„Tutaj także włączamy środki, które mają służyć realizacji kontraktów koreańskiego i amerykańskiego, ale także zasilamy nasz przemysł obronny środkami” – powiedział Morawiecki.
"Zdecydowaliśmy też o przeznaczeniu dodatkowych 14 mld zł na realizację zadań samorządów. 14 mld zł dla samorządów (...) ma służyć przede wszystkim temu, aby uzupełnić wydatki bieżące" - powiedział szef rządu. "A jeżeli ktoś z tym ma mniejsze problemy, lub nie ma problemów, to możliwość przeznaczenia środków, które będą przypadały na daną jednostkę samorządu terytorialnego - na inwestycje" - dodał.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 14 mld złotych na realizację zadań samorządów - aby uzupełnić wydatki bieżące oraz możliwość przeznaczenia środków na inwestycje. pic.twitter.com/xVmwpsCZ3I
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 9, 2023
Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r.