Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Należał do PZPR. Teraz broni pomnika poświęconego Armii Czerwonej. Reaguje minister kultury

Decyzja o rozbiórce pomnika poświęconego Armii Czerwonej, który znajduje się w centrum Olsztyna, ma rygor natychmiastowej wykonalności. Minister kultury i dziedzictwa narodowego utrzymał ją w mocy. Okoniem staje były członek PZPR - prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zapowiedział, że odwoła się do sądu administracyjnego.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie nazywany Szubienicami
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie nazywany Szubienicami
Autorstwa I, Serdelll, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2243347

Piotr Grzymowicz jest prezydentem Olsztyna od 2009 roku. W okresie PRL należał do PZPR. W swojej karierze politycznej startował do wyborów z ramienia koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy, z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, czy też ze swojego komitetu z poparciem PSL-u.

Prezydent Grzymowicz poinformował, że w czwartek otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzję, która utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego dotyczącą pomnika obecnie nazywanego pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, a wcześniej nazywanego Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej. Wojewoda nakazał usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej i wydał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Od tej decyzji odwołało się miasto Olsztyn. Minister kultury w sporze wojewoda-prezydent Olsztyna przyznał rację wojewodzie.

"Decyzja ministerstwa kultury nie jest dla mnie zaskoczeniem. Zapoznaję się z nią, bo dopiero ja otrzymałem. Podtrzymuję to, co mówiłem wcześniej: odwołamy się do sądu administracyjnego"

– powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej stoi w centrum Olsztyna i składa się z dwóch wysokich pylonów - z tego powodu określa się do mianem "szubienic".

"Szubienice" I. Serdelll / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2243338

Jeden z pylonów przedstawia m.in. postać czerwonoarmisty, który na hełmie miał sierp i młot. Symbole te zostały skute z hełmu jesienią ubiegłego roku, ponieważ wojewoda podkreślał, że w ten sposób propagowany jest ustrój komunistyczny. Na drugim pomniku widnieją m.in. samolot i czołg.

Pierwotnie pomnik gloryfikował Armię Czerwoną, potem przemianowano go na pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Wydając decyzję o rozbiórce pomnika wojewoda warmińsko-mazurski posiłkował się m.in. opinią IPN.

Władze Olsztyna nie chcą się zgodzić na usunięcie pomnika, ponieważ jego twórcą był wybitny polski rzeźbiarz, więzień hitlerowskich obozów Xawery Dunikowski (osobiście Dunikowski wykuł twarz czerwonoarmisty). W ocenie władz miasta wokół pomnika powinno powstać muzeum przestrzegające przez totalitaryzmami.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus