Nas nie stać na to, żeby Polska była byle jaka w żadnym obszarze, a już szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności – podkreślił w rozmowie z Michałem Rachoniem w #Jedziemy Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Dodał, że od 2015 r. wzrosło PKB Polski, nasza wypłacalność, płynność i to sprawiło, że możemy wydawać 3 proc. PKB, czyli trochę więcej niż wydawaliśmy wcześniej.
Wczoraj wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem, dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesławem Kukułą oraz innymi dowódcami wojskowymi wziął udział w konferencji w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej pod tytułem "Rok od ustawy o obronie Ojczyzny – Rok ważnych zmian". Ustawa o obronie Ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku; reguluje m.in. kwestie organizacji modernizacji technicznej wojska, jego finansowania, a także formy służby wojskowej i zasady jej pełnienia.
Michał Rachoń pytał wiceministra obrony narodowej, jak, w MON oceniają rok funkcjonowania ustawy.
Oceniamy bardzo dobrze, dlatego że wreszcie mamy fundament pod budowę silnej armii i szerzej - polityki obronnej państwa polskiego. Ramy zarówno te formalnoprawne - one są niezwykle istotne kiedy mówimy o dużych procesach, ale i finansowe. Tutaj wprowadzenie zarówno obowiązku podwyższenia nakładów na obronność do 3 proc. PKB, ale i użycie tego instrumentu finansowego jakim jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych daje nam poczucie z jednej strony bezpieczeństwa finansowego, fiskalnego - bo niektórzy pytają, czy nas na to stać, a z drugiej strony gwarancję budowy silnej armii: licznej i dobrze wyposażonej
Redaktor zapytał o opinie i zdania ludzi niezwiązanych bezpośrednio z polityką, czy wojskowością, czy nas na to stać. Ludziom podoba się, że kupujemy dużo sprzętu, to bardzo dobrze, to jest sprzęt nowoczesny, ale czy mamy na to pieniądze i czy te pieniądze, które na to wydajemy nie powstają z tego, że zadłużamy się ponad swoje możliwości?
Po pierwsze, ja bym odwrócił to pytanie. W naszym położeniu geopolitycznym nas nie stać na mniejszą armię. Nas nie stać na to, żeby Polska była byle jaka w żadnym obszarze, a już szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Dzisiaj kiedy Państwo pytacie o tą płynność finansową, to ja przypominam rok 2015. Kiedy dochodziliśmy do władzy opozycja mówiła: „nie da się wprowadzić 500 plus, bo Polska zbankrutuje”, „będzie scenariusz grecki”. To nie tylko się nie sprawdziło, ale dzisiaj obserwujemy, po 7 latach rządów bardzo dobre wyniki finansowe. Nie jesteśmy jeszcze najbogatszym państwem w Europie, ciężko na to pracujemy i wiele pracy przed nami, ale już dzisiaj, gdyby spojrzeć na wyniki Banku Światowego, Komisji Europejskiej, OECD, to Polska jawi się jako kraj o bardzo przyzwoitym statusie jeśli chodzi o płynność finansową. Dlaczego? Bo jesteśmy odpowiedzialni, bo pokazaliśmy, że można być sprawczym, a jednocześnie odpowiedzialnym jeśli chodzi o finanse publiczne. Odpowiadając konkretnie, znacząco od 2015 r. wzrosło PKB Polski, wzrosły nasza zamożność jako państwa polskiego, nasza wypłacalność, nasza płynność i to sprawiło, że możemy wydawać 3 proc. PKB, czyli trochę więcej niż wydawaliśmy wcześniej
Polityk tłumaczył, że zwiększyliśmy ten wpisany do polskich przepisów limit minimalny wydatków, jest on na poziomie minimum 3 proc. PKB w tej chwili. Ponieważ PKB od dłuższego czasu konsekwentnie rośnie, to ta kwota, już przez sam ten fakt jest wyższa niż to, co było wcześniej.
Konferencja w Akademii Sztuki Wojennej zorganizowana została w rok od wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny. W konferencji, poza Kaczyńskim i kierownictwem MON, udział wzięli oficerowie Wojska Polskiego, w tym dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła, dowódca powstającej 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. Norbert Iwanowski, dowódca Komponentu Obrony Wojsk Cyberprzestrzeni gen. Karol Molenda czy szef Agencji Uzbrojenia gen. Artur Kuptel. Politycy i dowódcy wzięli udział w dwóch panelach: "Priorytety rozwoju Sił Zbrojnych RP" oraz "Nowe zdolności Sił Zbrojnych RP".
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny 18 marca 2022 r. Weszła ona w życie 23 kwietnia 2022 r. Jej głównym celem było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.
W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister obrony narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych. Na mocy tej ustawy w maju 2022 r. utworzono Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w Banku Gospodarstwa Krajowego.