Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

To było do przewidzenia... Ponad 60 procent Niemców sprzeciwia się przekazywaniu Ukrainie myśliwców

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Forsa dla telewizji RTL, aż 64 proc. Niemców uważa, że NATO nie powinno przekazać Ukrainie samolotów wojskowych. Poparcie dla wsparcia militarnego Kijowa w ten sposób wyraziło zaledwie 28 proc. respondentów.

MiG 29
MiG 29
By Tim Felce (Airwolfhound) - Mig 29 - RIAT 2013, CC BY-SA 2.0 via wikimedia

Na Ukrainę trafiły do tej pory radzieckie myśliwce MiG-29 przekazane przez Polskę i Słowację. Paweł Soloch, były szef BBN, powiedział dziś, że obecnie "trwa próba budowania koalicji samolotowej, na razie na bazie MiGów". Jak podkreślił, "rzeczywiście jesteśmy takim czynnikiem sprawczym". Soloch zaznaczył, że Polska dysponuje jednak ograniczonymi zasobami i "oczywistym jest, że najważniejszym państwem w tym naszym obozie krajów Zachodu wspierających Ukrainę są Stany Zjednoczone".

O przekazanie Kijowowi samolotów apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w Warszawie.

"Kiedy niepodległość potrzebuje przewagi w powietrzu, nie trzeba zważać jak Rosja zareaguje na samoloty u nas. Warto działać"

- powiedział prezydent Ukrainy. 

Podkreślił, że "polskie przywództwo ujawniło się w koalicji pancernej" i wyraził wiarę, że " objawi się w koalicji samolotowej ponieważ jest to walka o wolność i nie da się jej wygrać częściowo". 

Niemcy są przeciwni wysyłaniu myśliwców 

Zupełnie inną postawę w tej sprawie reprezentuje niemiecka władza. Kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Rotterdamie w marcu br. pytany o możliwość przekazania Ukrainie samolotów, odparł, że nie chce angażować się w debatę na ten temat. 

Instytut Forsa przeprowadził dla telewizji RTL sondaż, w którym zapytano Niemców, jakie jest ich opinia w sprawie wsparcia Ukrainy myśliwcami. Okazało się, że 64 proc. ankietowanych było zdania, iż NATO nie powinno przekazywać samolotów wojskowych broniącym się Ukraińcom. Poparcie dla tej idei zadeklarowało zaledwie 28 proc. badanych Niemców. Pozostali nie mieli na ten temat zdania. 

W tym samym sondażu zapytano również o ewentualne zwiększenie dostaw broni realizowanych na Ukrainę. 49 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw, poparcie - 47 proc. Na portalu dw.com odnotowano, że aż 72 proc. badanych zamieszkujących wschodnią część Niemiec było przeciw mocniejszemu wsparciu militarnemu Kijowa. 

Sondaż został zrealizowany na reprezentatywnej grupie 1008 osób. 

 



Źródło: dw.com, niezalezna.pl

#Ukraina #Niemcy #myśliwce

Mateusz Mol