- Piłsudski marzył o silnej wewnętrznie i zewnętrznie Polsce. Tak próbował budować życie polityczne, by Polska była silnym wewnętrznie, nieskłóconym krajem. Wiedział, że Polska skłócona to marzenie naszych przeciwników - powiedział w programie #Jedziemy Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dziś przypada 155. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.
"Piłsudski najpiękniej zdefiniował to, czym jest polskość. Mówił, że jest to umiłowanie wolności, niepodległości. W takim duchu wzrastał w Wilnie. Przepełniony miłością do literatury słowackiego. Pamiętam słowa, które słowacki w liście do księcia Adama Jerzego Czartoryskiego pisał . „Kiedy książę pytasz mnie, czym jest Polska. Odpowiadam: Polska to wolność”. Ta definicja polskości Józefa Piłsudskiego jest ponadczasowa, cały czas jest aktualna. A jednocześnie troska o to, by niepodległa Polska, która jest najpiękniejszym darem, mogła przetrwać"
- powiedział Kasprzyk.
Michał Rachoń przytoczył słowa Donalda Tuska, który przekonywał, że "polskość to nienormalność" i twierdził, że jest to cytat z Piłsudskiego.
"To absolutna ignorancja. Polskość to nie nienormalność. Polskość według Piłsudskiego to umiłowanie wolności. Tusk jako historyk dobrze to powinien wiedzieć"
- ocenił Kasprzyk.
"Piłsudski mówił tak. Kochajcie Polskę, służcie tylko Polsce i macie nienawidzić tych, którzy służą obcym, opluwają Polskę. Tutaj w Wilnie, Gimnazjum Wileńskim, poddawany brutalnej rusyfikacji , słyszący ze strony zaborcy obelgi na temat Polski. Tutaj ukształtowała się ta osobowość Piłsudskiego, która wyraziła się tym, że Polska jest ponad wszystko. Polska to najpiękniejszy byt, a niepodległość Polski to rzecz, o którą zawsze trzeba zabiegać"
- podkreślił.
"Piłsudski marzył, by w tym rejonie Europy powstał blok niepodległych państw, poczynając od Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi. Te państwa sfederowane z Polską miałyby zapewnić Polsce i sobie bezpieczeństwo ze strony i Rosji i Niemiec. Piłsudski tak wyobrażał sobie Europę, Europę zjednoczonych, sfederowanych narodów jako przeciwwaga dla zachodu i jako tarcza przed wschodem. To się w 1920 nie udało. To jest marzenie i testament, do którego można i trzeba sięgać współcześnie"
- powiedział.
"Piłsudski marzył o silnej wewnętrznie i zewnętrznie Polsce. Tak próbował budować życie polityczne, by Polska była silnym wewnętrznie, nieskłóconym krajem. Wiedział, że Polska skłócona to marzenie naszych przeciwników"
- dodał.