Apelem Pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów i modlitwą oddano w niedzielę hołd Józefowi Piłsudskiemu na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa jego serce oraz prochy matki, Marii Piłsudskiej. Uroczystość zorganizowano z okazji 155-lecia urodzin marszałka Polski. Józef Piłsudski, współtwórca niepodległej Polski, urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie.
W przededniu 155. rocznicy urodzin Piłsudskiego, przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie w Wilnie – jednej z czterech nekropolii narodowych – odbyły się uroczystości upamiętniające marszałka Piłsudskiego, jednego z Ojców niepodległości Polski. Obchody zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uczestniczyli w nich m.in. weterani walk o niepodległość RP, Sybiracy, "dzieci tułacze", działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych, przedstawiciele polskiego i litewskiego parlamentu, władz centralnych i samorządowych Litwy, harcerze, młodzież szkolna, Polacy mieszkający na Litwie.
W Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów Katedry Wawelskiej oddaliśmy hołd Marszałkowi Piłsudskiemu. Już za trzy dni 155 rocznica urodzin Marszałka, a główne obchody organizowane przez Urząd do spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych odbędą się w Wilnie i Zułowie. pic.twitter.com/4dUVwZrrGb
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) December 2, 2022
Uroczystości mają charakter państwowy i oprawę asysty Wojska Polskiego. Biorą w nich udział również przedstawiciele środowisk polonijnych mieszkających na Wileńszczyźnie.
Spotykamy się przy grobie Matki i Serca Syna, oddając hołd człowiekowi, bez którego nie bylibyśmy wolni, bo największą zasługą Józefa Piłsudskiego było to, iż wybudził Polaków z nocy niemocy, że przypomniał Polakom o mieczu, dzięki któremu można było odrodzić państwo polskie po półtora wiekowej niewoli, a potem obronić jego tożsamość i niepodległość w starciu z bolszewicką Rosją
- przypomniał minister Kasprzyk.
Bezpośrednio po uroczystościach rozpoczęło się składanie wieńców w miejscu pochówku 20 powstańców styczniowych, bohaterów 3 narodów – polskiego, litewskiego i białoruskiego.
Po wspólnej modlitwie i odczytaniu Apelu Pamięci na Cmentarzu na Rossie, szef #UdSKiOR @JanKasprzyk, marszałek senior @Macierewicz_A oraz m. in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej złożyli kwiaty przed Mauzoleum Matki i Serca Syna. pic.twitter.com/pRTK3IIrGW
— UdSKiOR (@Kombatanci) December 4, 2022
Wieczorem w kościele pw. św. Teresy, przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Piłsudskiego, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Z uwagi na to, że Piłsudski był postacią, która uważała, że Rzeczpospolita powinna ze swojej natury być krajem wielu kultur, religii i narodów, będą wśród nas biskup ewangelicki Wojska Polskiego i przedstawiciel pasterstwa prawosławnego
- mówił Kasprzyk. Po mszy św. zaplanowano ceremonię ofiarowania Matce Boskiej Ostrobramskiej Odznaki 1. Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego jako dziękczynnego wotum za niepodległość.
Drugiego dnia uroczystości przeniosą się do Zułowa (odległego od Wilna o blisko 60 km). Poprzedzi je modlitwa w kościele w Powiewiórce - miejscu chrztu marszałka.