W ubiegłym tygodniu zakończyły się manewry państw Grupy Wyszehradzkiej PUMA-22, w którym brali również udział wojskowi z USA i Wielkiej Brytanii. Jak mówi rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, mjr Przemysław Lipczyński, na poligonie w Nowej Dębie: "ćwiczyły zarówno wojska pancerne i zmechanizowane, ale również przeciwlotnicy, saperzy, artylerzyści, logistycy, zwiadowcy, chemicy i medycy. Całe spektrum specjalności wojskowych współdziałało na tym ćwiczeniu, dodatkowo w środowisku międzynarodowym"
Ćwiczenie PUMA-22 prowadzone było głównie w domenie lądowej, ale również zaangażowano domenę powietrzną. Chodzi o samoloty F-16 z Sił Powietrznych oraz śmigłowce W-3 Sokół Lotnictwa Wojsk Lądowych. Te ostatnie zapewniały m.in. osłonę z powietrza dla mostu pontonowego na rzece San oraz przeprowadziły desant taktyczny.
📸 Pokonanie przeszkody wodnej. Ćwiczenie #Puma22.
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) November 13, 2022
📍 Radomyśl nad Sanem pic.twitter.com/SujPICLjh1
Jeden ze scenariuszy ćwiczenia przewidywał wspólne prowadzenia ognia przez pododdziały pancerne wojsk sojuszniczych z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii.
-Działamy w jednym miejscu i czasie, co mogliśmy zobaczyć przy współpracy polskich czołgów Leopard, czeskich T-72M4 i brytyjskich Challengerów. Jest to dla nas bardzo istotne, ponieważ najwięcej wniosków wyciągamy z tego, że możemy przećwiczyć procedury oraz modele działania wojsk z różnych państw- mówi rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej, mjr. Przemysław Lipczyński.
Każde z państw biorących udział w manewrach ma własne, narodowe, zasady planowania i prowadzenia działań taktycznych. Dlatego też staramy się używać NATO-wskich procedur, dzięki temu jest nam dużo łatwiej współpracować.
🎬 Do polowej placówki medycznej trafiają ranni ewakuowani prosto z pola walki. W tym miejscu ocenia się ich stan, wykonuje zabiegi ratujące życie oraz przygotowuje do dalszego transportu. Podczas #Puma22 żołnierze @21_bsp ćwiczą swoje umiejętności z zakresu medycyny pola walki. pic.twitter.com/32Su8oluEf
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) November 8, 2022
Doświadczenia z Ukrainy pokazuje jak ważne jest przeszkolenie wszystkich żołnierzy na każdym szczeblu dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ratownictwa pola walki. Żołnierze wszystkich szczebli są szkoleni z tego jak udzielić sobie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz tego jak koledzy mogą pomóc drugiej osobie, która jest ranna.
-Jednym z elementów szkolenia było sprawdzenie funkcjonowania placówki medycznej pierwszego poziomu. W tym miejscu prowadzi się segregację rannych, ocenia ich stan, wykonuje zabiegi ratujące życie oraz szykuje do dalszego transportu. To wszystko było ćwiczone w praktyce przy wykorzystaniu sztucznych ran oraz krwi tak, aby jak najlepiej odwzorować sytuację realną -zauważa mjr Lipczyński.
Jeszcze jednym wnioskiem płynącym z wojny na Ukrainie jest to jak ważne jest zabezpieczenie logistyczne pododdziałów biorących w walce.
-Mówi się, że logistyka nie jest wszystkim ale wszystko bez logistyki jest niczym. Jednym z elementów ćwiczenia PUMA-22 było praktyczne sprawdzenie funkcjonowania wojennej logistyki. To dziedzina obejmująca między innymi zaopatrzenie walczących pododdziałów i naprawę sprzętu. Jeśli zdamy sobie sprawę jak wiele mamy rodzajów amunicji i sprzętu wojskowego, będziemy wiedzieli jak trudne jest to zadanie- kończy rzecznik prasowy Żelaznej Dywizji.