W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 19 października 2022 r. szczególnie polecamy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego „Profeszuria z Uniwersytetu Warszawskiego. Oni uczą młodych Polaków”. Będzie też analiza dotycząca układu sił w Zjednoczonej Prawicy, raport na temat obchodzenia międzynarodowych sankcji oraz wywiad z ukraińskim ortopedą, który sprowadza do Polski rannych żołnierzy oraz najnowsze informacje o reformie, na którą czekają tysiące osób w Polsce. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.
Jest tu i wykładowca z wydziału psychologii, który uważa, że niemal połowa Polaków jest „toksyczna kulturowo”, profesor prawa wzywający do powoływania ludowych trybunałów, jak i socjolog twierdząca, iż mówienie o tylko dwóch płciach to „nieuctwo i ideologia”. Chyba żadna uczelnia na świecie – a na pewno w Polsce – nie może poszczycić się tak osobliwą profesurą jak Uniwersytet Warszawski.
- czytamy w tekście Grzegorza Wierzchołowskiego.
Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie 435 mld euro pomocy publicznej. 90 proc. tej kwoty przypadła na dwa największe kraje UE: Niemcy i Francję. To jednak dopiero początek, bo państwa te chcą wpompować w swoich przedsiębiorców kolejne 300 mld euro. – To wykorzystywanie wojny do tworzenia przewagi rynkowej i kolejny krok do tworzenia superpaństwa – uważają ekonomiści i politycy.
- więcej w tekście Jacka Liziniewicza.
Premier Mateusz Morawiecki zostaje, ale zaostrza się polityka rządu wobec UE i będzie miała ona nowych wykonawców. Ministra do spraw europejskich – Konrada Szymańskiego – decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zastąpił Szymon Szynkowski vel Sęk. Piotr Naimski, który odszedł z rządu po uniezależnieniu nas od rosyjskiego gazu, otrzyma niebawem nowe zadanie – budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Rywalizacja między dawnym zakonem PC i dużą częścią struktur PiS a środowiskiem premiera spowodowała, że szefem kancelarii szefa rządu został związany z nimi Marek Kuchciński, ale oddany premierowi Michał Dworczyk pozostanie w rządzie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie została premierem, natomiast doprowadziła do zmiany władz KGHM Polska Miedź. To tylko niektóre elementy nowej układanki Zjednoczonej Prawicy ukształtowanej w ostatnich tygodniach.
- czytaj więcej w analizie Piotra Lisiewicza.
Niemieckie, francuskie, holenderskie i norweskie firmy przez lata obchodziły międzynarodowe sankcje, wspierając proces umacniania się brutalnego putinowskiego reżimu na okupowanym Krymie – wynika z raportu przygotowanego przez ukraińską ekspertkę.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.
Ogólnopolski Strajk Kobiet miał przeprowadzić lewicową rewolucję kulturalno-obyczajową w Polsce. Aborcja na życzenie była jej głównym punktem, ale niejedynym. Po dwóch latach od wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne i wybuchu licznych protestów, nic już nie zostało z szumnie wówczas padających zapowiedzi. Aktywistki nie obaliły rządu, a dziś „czarne” strajki nie robią wrażenia na opinii publicznej.
- więcej na ten temat w tekście Grzegorza Wszołka.
Nasi żołnierze bardzo dużo mówią. Wojna mocno wpłynęła na ich psychikę. Rany na ciele się zagoją, ale nie da się uniknąć ran psychicznych. Wciąż mówią o wojnie, bitwach, przemieszczeniach wojsk, a szczególnie o ostatniej bitwie, w której brali udział. Trzeba ich słuchać, nikt nie powinien zostać sam.
– mówi „Gazecie Polskiej” Bogdan Marko, ukraiński ortopeda, który sprowadza do Polski rannych żołnierzy. Rozmawia Hubert Kowalski.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819