Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii obrazów przedstawiających historię Polski autorstwa artystów z Bractwa św. Łukasza, które były wystawiane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.
Jak podkreślił wicepremier, to efekt wieloletnich starań ministerstwa.
"To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. Przez wiele lat różne środowiska i instytucje starały się uwrażliwiać na historię obrazów i makat z Le Moyne College, aby nie zostały zapomniane"
- powiedział Gliński podczas ceremonii podpisania umowy w Le Moyne College, uczelni, gdzie przez ostatnie dekady przechowywane były dzieła sztuki.
Obrazy przedstawiające siedem kluczowych scen z historii Polski były jednym z głównych elementów polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej pozostały w USA, a od 1958 roku były przechowywane w jezuickiej uczelni w Syracuse.
Umowa, na mocy której prace Łukaszowców trafią do zbiorów @MuzHistPolski, została podpisana. Jeszcze tego lata cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza oraz 4 makat Mieczysława Szymańskiego trafi do Polski. pic.twitter.com/SXzNMlH5Vy
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) May 4, 2022