- Przez dwa miesiące będziemy dyskutować o raporcie i z końcem sierpnia rada ministrów zaproponuje jedną rekomendację zmian w OFE – powiedział Donald Tusk o zmianach w systemie emerytalnym. Rząd dalej kombinuje, a w sprawie emerytur dalej nic nie wiadomo.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu miał dokonać przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego.
Ministrowie zajmą się opublikowanym w ubiegłym tygodniu raportem na temat Otwartych Funduszach Emerytalnych i za dwa miesiące zaproponują jeden wariant OFE.
Raport zaprezentowany przez ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego i pracy - Władysława Kosiniaka-Kamysza zawiera trzy rekomendacje zmian dotyczących oszczędzania w OFE.
Pierwszy wariant przewiduje likwidację części nieakcyjnej (obligacyjnej) OFE. Środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone z OFE do ZUS.
Drugi wariant zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć.
Zgodnie z trzecim wariantem, tzw. dobrowolnością "plus" ubezpieczony mógłby zdecydować się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 proc., albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS - pozostała część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 proc. składki.
Ponadto ministrowie zajmą się przygotowanym przez resort finansów projektem
nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej. Zmiana ma pomóc branży stalowej, która cierpi z powodu oszustw podatkowych popełnianych przez nieuczciwe firmy działające na tym rynku.
Planowane jest wprowadzenie procedury tzw.
odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe. W takim przypadku to kupujący, a nie sprzedający musi odprowadzić podatek. Odwróconym VAT-em mają też być objęte także niektóre odpady i surowce wtórne. Ponadto projekt przewiduje tzw. solidarną odpowiedzialność podatkową w obrocie „towarami wrażliwymi” (stal, paliwa, złoto) i ujednolica okresy rozliczeniowe przy dostawie niektórych takich towarów.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pł,mg