10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ofiary ukraińsko-polskie

4 tys. osób znajduje się już w bazie danych projektu badawczego "Osobowy wykaz ofiar konfliktu ukraińsko-polskiego 1939-1948" prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Kolejne 2,5 tys. metryk osobowych trafi tam w najbliższym

Spars/wiki/GNU_Free_Documentation_License
Spars/wiki/GNU_Free_Documentation_License
4 tys. osób znajduje się już w bazie danych projektu badawczego "Osobowy wykaz ofiar konfliktu ukraińsko-polskiego 1939-1948" prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Kolejne 2,5 tys. metryk osobowych trafi tam w najbliższym czasie.

 - Celem projektu jest ustalenie osobowego wykazu ofiar konfliktu, które zginęły na terenach obecnej Polski. Planujemy publikacje wykazu w internecie, a także w wydawnictwach książkowych - powiedział współautor projektu Tomasz Bereza z rzeszowskiego IPN.

Bereza przewiduje, że rozpoczęty w 2006 r. projekt potrwa jeszcze wiele lat. Podczas prowadzonych od kilku lat badań IPN ustalił tożsamość 6,5 tys. ofiar. Po połowie są nimi Polacy i Ukraińcy.

Od września 1939 r. do końca 1943 r. na ziemiach należących obecnie do Polski ofiary konfliktu ukraińsko-polskiego związane były z aktywnością bojówek OUN, które m.in. w trakcie kampanii wrześniowej atakowały wycofujące się wojsko polskie i uchodźców oraz utworzonej przez Niemców policji ukraińskiej. Ta ostatnia była np. wykorzystywana przez okupantów do zwalczania polskiej partyzantki.
 
Z kolei od początku 1944 r. do momentu wkroczenia Armii Czerwonej w lecie tego roku UPA, podobnie jak wcześniej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, stosując terror dążyła do usunięcia polskiej ludności. Sprawcami tych czynów były przede wszystkim związki taktyczne wchodzące w skład II Okręgu Wojskowego "Bug" UPA-Zachód, które na te tereny dotarły ze wschodu oraz utworzone na miejscu sotnie UPA.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

mg