Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska przekazała bezpłatnie milion szczepionek przeciw COVID-19. Resort podkreśla, że jest to "wyraz solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę dobre, wielowiekowe relacje".
Resort wyjaśnił, że przekazanie szczepionek nastąpiło 16 października na lotnisku w Teheranie.
"Fakt wsparcia Iranu przez Polskę w walce z pandemią COVID-19 spotkał się z szerokim i przyjaznym odbiorem na miejscu. Informacje na ten temat zostały opublikowana przez wszystkie największe gazety, agencje i portale informacyjne" - zaznaczył polski MSZ.
🇵🇱 solidarna z 🇮🇷. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie ze strony 🇮🇷, 🇵🇱 #MSZ we współpracy z @RARS_GOV_PL przekazało do Iranu 1 mln szczepionek przeciwko Covid-19.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) October 21, 2021
#SolidarityPL 🇵🇱🤝🇮🇷
Więcej ⬇️https://t.co/r7pkyfXhBF
Zwrócił też uwagę, że dziś Iran, podobnie jak inne państwa na Bliskim Wschodzie, boryka się z problemem wciąż niegasnącej epidemii COVID-19.
MSZ poinformował, że szczepionki zostały przekazane w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie.
"Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje" - wskazano.
MSZ przypomniał, że w 2020 roku obchodziliśmy 90. rocznicę polsko-irańskiego traktatu o przyjaźni, natomiast w 2022 roku przypada 80. rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu.
"Warto również podkreślić, że szczególnym elementem naszych relacji jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W grupie tej znajdowali się zarówno żołnierze armii gen. Władysława Andersa, jak i ludność cywilna" - przypomniał MSZ.
Polska - zapewnia resort dyplomacji - posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.
W organizację przedsięwzięcia, poza MSZ, były zaangażowane Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, które aktywnie uczestniczą w dystrybucji szczepionek do partnerów zagranicznych. W ostatnim czasie szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły do państw na wielu kontynentach, m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii i Kirgistanu.