Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Niemcy tym razem wymyślili „polskie getta”. Przeprosili, ale wpisu nie usunęli

Po raz kolejny w niemieckich mediach pojawiło się ordynarne kłamstwo, sugerujące współudział Polaków w Holokauście. Tym razem niemiecki publiczny nadawca Deutsche Welle użył określenia "polskie getta". Interweniował polski konsulat w Monachium, a także polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski. - "Polskie getta"? Powinniście nie tylko usunąć ten tweet, ale także przeprosić. To jest ewidentny przypadek zaprzeczania Holokaustowi - napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Stacja przeprosiła, ale nie usunęła tweetu, jak tłumaczy, "ze względu na przejrzystość".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Bundesarchiv, Bild 101I-134-0782-24 / Knobloch, Ludwig / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org

"Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach podczas Holokaustu"

- napisano w środę na Twitterze nadawcy Deutsche Welle we wpisie zapowiadającym wywiad poświęcony historii żydowskiego kobiecego ruchu oporu.

Konsulat generalny RP w Monachium napisał w czwartek pod tym postem: "Mówicie poważnie? Polskie getta? To wstyd, kiedy sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak przerażające fałszywe wiadomości! Poprawcie to przynajmniej w imię naszych dobrych stosunków polsko-niemieckich. Ludzie!".

- "Polskie getta"? Powinniście nie tylko usunąć ten tweet, ale także przeprosić. To jest ewidentny przypadek zaprzeczania Holokaustowi - napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Wkrótce potem na Twitterze DW pojawił się wpis następującej treści:

- Popełniono błąd, używając w początkowym poście sformułowania "getta polskie"; w artykule użyto prawidłowego terminu. Przepraszamy za błąd. Ze względu na przejrzystość chcielibyśmy pozostawić (pierwotny) tweet i odpowiadające mu oświadczenie na Twitterze.

Z taką formą przeprosin nie zgadza się Muzeum Auschwitz-Birkenau, które na Twitterze napisało, że "w trosce o przejrzystość" przeprosiny powinny być opublikowane w formie cytowania tweetu, a nie odpowiedzi do niego, bo odpowiedź "ogranicza widoczność poprawnej wersji i pozwala, aby nieprecyzyjna fraza (tj. "polskie getta" - red.) zyskała więcej wyświetleń".

"Większość osób nie sięgnie do zamieszczonych (pod tweetem) odpowiedzi" - podkreśliło Muzeum.

DW jest niemieckim publicznym nadawcą międzynarodowym finansowanym z niemieckiego budżetu federalnego. Usługa jest dostępna w 30 językach. DW jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

po