Po zapowiedzi burmistrza Monachium, który planował "tęczową" iluminację na stadionie Allianz Arena, premier Węgier Viktor Orban zrezygnował z wyjazdu do Niemiec i nie będzie oglądał z trybun dzisiejszego meczu piłkarskich Mistrzostw Europy Węgry-Niemcy. O decyzji Orbana poinformowały media węgierskie powołując się na agencję dpa. Kilka węgierskich stadionów oraz Opera w Budapeszcie zapowiedziały, że będą oświetlone podczas środowego meczu czerwono-biało-zielonymi kolorami narodowej flagi Węgier.
Rzecznik premiera Bertalan Havasi powiedział portalowi 24.hu, że „tak jak wcześniej nie informujemy redakcji o prywatnym programie Viktora Orbana”.
Premier oglądał dwa poprzednie mecze reprezentacji Węgier na stadionie w Budapeszcie.
W niedzielę burmistrz Monachium Dieter Reiter zapowiedział, że wystosuje list do UEFA, w którym wezwie do zorganizowania tęczowego protestu przeciwko polityce Orbana. Rada Miasta Monachium już wcześniej postulowała, aby ta arena piłkarskich Mistrzostw Europy została podświetlona w kolorach tęczy na środowy mecz Niemcy - Węgry.
Jak podkreślił, miała to być forma protestu "przeciwko homofobicznej polityce premiera Węgier, Viktora Orbana".
Monachium "opowiada się za różnorodnością, tolerancją i prawdziwą równością w sporcie i całym społeczeństwie" - napisały władze Monachium we wniosku skierowanym do UEFA, który ostatecznie został przez federacje odrzucony..
UEFA argumentowała swoją decyzję politycznym kontekstem wniosku: „komunikatem dotyczącym decyzji węgierskiego parlamentu narodowego”.
Władze Monachium werdykt europejskiej federacji piłkarskiej uznały za "haniebny" i nie zamierzają dawać za wygraną. Chcą w dniu meczu wyświetlić tęczowe iluminacje na budynkach w pobliżu stadionu.
W reakcji na decyzję europejskiej federacji także co najmniej osiem klubów rozświetli swoje stadiony w tęczowych barwach. Zadeklarowały to Kolonia, Frankfurt, Berlin, Wolfsburg, Augsburg, Hanower, Drezno i Duesseldorf.
Według Stowarzyszenia Niemieckich Operatorów Stadionów, 38 innych stadionów - w tym wszystkie pozostałe kluby Bundesligi oraz wiele innych klubów i miast z 2 i 3 ligi - weźmie udział w akcji w innych formach- częściowo dlatego, że oświetlenie stadionów jest często technicznie niemożliwe - informuje dziennik 'Bild".
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oznajmił zaś, że trwa globalna kampania fejkowa, przy pomocy której próbuje się wprowadzić opinię publiczną w błąd odnośnie do węgierskiej ustawy o ochronie dzieci. Zapewnił, że ustawa nie wyróżnia w negatywny sposób żadnej grupy społecznej, a tylko ma na celu ochronę węgierskich dzieci: z jednej strony ma je chronić przed pedofilami, a z drugiej - zagwarantować, że wychowanie dziecka związane z orientacją seksualną będzie prawem i obowiązkiem wyłącznie rodziców.
W przyjętej tydzień temu parlament Węgier przyjął ustawę, w której zapisano m.in., że szkolne zajęcia, podejmujące kwestie seksualności, nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu, a także że państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości, odpowiadającej płci w chwili urodzenia.
Niezadowolenie z powodu przyjęcia ustawy wyraziły środowiska homo i transseksualistów.
Kilka węgierskich stadionów oraz Opera w Budapeszcie zapowiedziały, że będą oświetlone podczas środowego meczu czerwono-biało-zielonymi kolorami narodowej flagi Węgier.