Na rzecz osób zmagających się z nowotworami neuroendokrynnymi (NET) zostanie przeznaczony dochód z koncertu "Black or white", który odbędzie się 27 czerwca w klubie Studio w Krakowie. Podczas wieczoru wystąpią m.in. Grzegorz Turnau, Kabaret Hrabi i Motion Trio.
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów otrzyma fundacja Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, opiekująca się pacjentami z guzami neuroendokrynnymi. Poza zbiórką dobroczynną wydarzenie ma także promować wiedzę na temat podstępnych nowotworów NET.
Koncert "Black or white" odbywa się po raz piąty. - Poprzednie edycje pokazały nam, że wspólne działanie może przyczynić się do poprawy diagnostyki pacjentów, dlatego pomimo pandemii dołożyliśmy wszelkich starań, by zorganizować kolejną edycję wydarzenia. Swój udział potwierdzili wybitni artyści, ich interpretacja myśli przewodniej koncertu brzmiącej "Siła kobiet kontra siła mężczyzny" z pewnością zaskoczy słuchaczy – powiedziała endokrynolog dr hab. Anna Sowa-Staszczak, pomysłodawczyni wydarzenia i piosenkarka.
27 czerwca na scenie klubu Studio wystąpią Grzegorz Turnau, Joanna Kołaczkowska z kabaretem Hrabi, Motion Trio, Edyta Krzemień, Akustyczna OpeRacja, Krystyna Man Li Szczepańska, zespoły wokalne Colour Voices i Star_si.
W poprzednich latach koncert odbywał się w Światowym Dniu Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (10 listopada). Zmiana terminu piątek edycji jest spowodowana pandemią.
Nowotwory neuroendokrynne są podstępne, a wiedza o nich – niewielka. Niemal 50 proc. pacjentów z NET przyznaje, że przed postawieniem prawidłowej diagnozy korzystali z przynajmniej pięciu innych porad lekarskich. Specjaliści podkreślają, że czas działa na niekorzyść chorego, a brak charakterystycznych objawów utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.
Guzy neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka. Szacuje się, że nawet do 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór NET, nigdy wcześniej o nim nie słyszała, a 76 proc. pacjentów nie myślało, że ich objawy mogą być wynikiem obecności nowotworu.
Postawienie prawidłowej diagnozy trwa nawet kilka lat.