Działające w Krakowie Międzynarodowe Centrum Kultury będzie w tym roku obchodzić 30-lecie działalności, co zbiega się z trzema dekadami istnienia Grupy Wyszehradzkiej. Dziedzictwo kulturowe należących do niej krajów: Polski, Słowacji, Czech i Węgier od lat jest prezentowane w MCK.
Jubileuszowe obchody rozpoczną się 29 maja i będą "celebrowane" przez dłuższy okres. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, widzowie zostaną zaproszeni na weekend otwarty. W drugiej połowie czerwca zaplanowano VI Forum Dziedzictwa Europy Środkowej online, poświęcone relacji pomiędzy dziedzictwem a rozwojem. "Pandemia, kryzys powodują, że temat nowego otwarcia i nowych strategii wyjścia z tej sytuacji jest bardzo aktualny" – mówiła dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik. Podkreśliła, że pandemia pokazała współzależność wielu obszarów życia, jak chociażby instytucje dziedzictwa kulturowego i turystyka. "Nasz sektor: kultura i dziedzictwo mogą być pomocne w przezwyciężaniu kryzysu, a jego finansowanie należy traktować jako inwestycję, a nie koszt" – dodała.
Zgodnie z ogłoszoną decyzją rządu od 1 lutego muzea zostaną otwarte z zachowaniem zasad ścisłego reżimu sanitarnego. W MCK czeka już na widzów wystawa "Grafika we dwoje" – prezentacja prac artystycznego małżeństwa Jadwigi Kaim-Otręby i Ryszarda Otręby.
Wiosną w MCK zaplanowano wystawę fotografii niemieckiej z czasów Republiki Weimarskiej, a jesienią eskpozycję poświęconą Ukrainie – temu, jak Ukraińcy widzą sami siebie i swoje relacje z Polską.
Wystawa "Rośliny i zwierzęta", którą w Krakowie mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń obejrzało blisko 14 tys. widzów, będzie miała swoją odsłonę w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a ekspozycja "Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych" będzie prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie.
Podsumowując 2020 rok, dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik mówiła, że przyniósł on wiele trudnych doświadczeń, ale też pojawiły się rzeczy dobre. "Cieszymy się, że udało nam się nie stracić kontaktu z naszą publicznością, że ta sytuacja dała nam szansę na mocne wejście w sferę online" - podkreśliła Wąsowska-Pawlik. Dodała, że dzięki temu Centrum zyskało nową publiczność, w tym także z zagranicy.
"To był rok książek" – mówił wicedyrektor MCK Łukasz Galusek. W 2020 roku MCK wydało m.in. książki "Chorwacja. Dzieje, kultura, idee" Macieja Czerwińskiego, "Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów" Larrego Wolffa, 40. jubileuszowy numer "Herito" poświęcony Litwie oraz "Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce" pod redakcją naukową Jacka Purchli i Żanny Komar.
Galusek dodał, że nie mogąc zaprosić widzów do galerii, MCK w minionym roku bardzo mocno zaangażował się w działanie online, a spotkania w cyklu "Użyj dziedzictwa!", czyli lekcje poświęcone dziedzictwu kulturowemu i naturalnemu, zyskały duże grono odbiorców; uczestniczą w nich m.in. szkoły z Francji i Ukrainy. Z kolei dla seniorów przeznaczone są wykłady "Dekady ze sztuką". "Te działania na pewno podtrzymamy" – zapowiedział wicedyrektor.