410 lat temu urodził się znany gdański astronom i browarnik Jan Heweliusz. Całoroczne obchody tej rocznicy rozpoczną się w czwartek. Zaplanowano m.in. konkursy, pokazy astronomiczne i warsztaty.
Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście dokładnie w dniu swoich 76. urodzin.
Inauguracja obchodów rozpocznie się w czwartek online na stronie internetowej www.janheweliusz.pl i na fb.com/JanHeweliusz live.
"Ze studia wideo na Górze Gradowej popłyną życzenia dla jubilata, zostanie zaprezentowany film z przyjęcia urodzinowego i ogłoszony challenge dla wszystkich, którzy chcieliby pozdrowić Heweliusza"
- poinformowała Katarzyna Mejna z Hevelianum w Gdańsku.
Hevelianum ogłosi start międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. W ramach obchodów 410. rocznicy urodzin astronoma zostanie podświetlony na niebiesko Neptun na Długim Targu i wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, w pobliżu Galerii Bałtyckiej.
Kolejnym wydarzeniem będzie pokaz astronomiczny live 30 stycznia. Będzie to prezentacja nocnego nieba z obiektami możliwymi do zobaczenia w danym miesiącu - m.in. rządzącym obecnie na niebie znakiem zodiaku.
"Tematyka kolejnych aktywności jest związana z motywem przewodnim danego miesiąca. Heweliusz da się poznać jako astronom, konstruktor, matematyk, miejski dyplomata, czy browarnik, a jeden z miesięcy będzie poświęcony dokonaniom jego żony astronomki, Elżbiety Koopman. W programie obchodów znajdą się również: Święto Nauki Polskiej, konkurs na mapping o Heweliuszu, Święto Matematyki, Nocne Podglądanie Wszechświata, czy warsztaty z browarnictwa. Finałem obchodów będzie wielki konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu"
- wyjaśniła Mejna.
Przez cały rok aktywny też będzie specjalny profil Heweliusza na Facebooku, na którym znaleźć można będzie dawkę wiedzy o historii Gdańska, zjawiskach astronomicznych i ciekawostki z życia gdańskiego uczonego.
Jan Heweliusz pochodził z rodziny browarników. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie.
Heweliusz stworzył ponad 20 wielkich dzieł oraz atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.
Oprócz działalności naukowej zajmował się też warzeniem piwa.
Hevelianum - organizator obchodów 410. rocznicy urodzin astronoma - to miejska instytucja kulturalna. Zajmuje obszar ponad 20 ha na Górze Gradowej w centrum Gdańska. Jest to ufortyfikowane wzgórze o wysokości ok. 50 metrów n.p.m. Na terenie Hevelianum zachowały się zabytkowe obiekty obronne głównie z lat 1867–74, których wnętrza zostały przystosowane na potrzeby m.in. nowoczesnych, interaktywnych wystaw i przestrzeni konferencyjnych.