Mimo pandemii i wynikających z niej obostrzeń dotyczących zgromadzeń publicznych Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca Polaków do organizowania tegorocznych orszaków 6 stycznia w zmienionej formie, na którą zezwalają przepisy. Hasłem tegorocznej edycji są słowa jednej z pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy”.
W najbliższą środę, 6 stycznia, obchodzić będziemy święto Objawienia Pańskiego. Od kilku lat z tej okazji w miastach i na wsiach w Polsce i poza granicami naszego kraju maszerowały barwne orszaki. W tym roku z powodu epidemii wierni muszą zrezygnować z publicznego świętowania. Jednak pomysłodawcy orszaków proponują inny sposób uroczystego świętowania. Na stronie Orszak.org przypominają, że papież Franciszek zachęca do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, dlatego w tegoroczne jasełka planują włączyć wiersze m.in. Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida oraz Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
„Orszak 2021 nazywamy więc orszakiem literackim i cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach” – napisali.
Organizatorzy podkreślili też, że słowa hasła: „Panu dzięki oddawajmy” nawiązują do wdzięczności za ustanowienie w 2011 r. dnia 6 stycznia ponownie dniem wolnym od pracy. Na stronie Orszak.org można też znaleźć szczegółowy scenariusz tegorocznych orszakowych jasełek. A w nim pomysłodawcy proponują m.in. miniorszaki, czyli spotkania np. po mszy św. z udziałem dozwolonej liczby osób, podczas których można śpiewać kolędy przy żłóbku i inscenizować w skromnej formie pokłon Trzech Króli, np. w szopce, która stoi na zewnątrz kościoła.
„Do 2500 punktów w całej Polsce (domów kultury, parafii, kół gospodyń i lokalnych stowarzyszeń) wysłaliśmy pakiety, a w nich 700 tysięcy koron, 300 tysięcy śpiewników, 350 tysięcy gazetek misyjnych i 300 tys. nalepek, które będą wykorzystane do świętowania Epifanii w Miniorszakach czy Orszakach Kolęd lub rozdane jako pamiątka z tego święta”
– informują.
Orszak Trzech Króli został zapoczątkowany w Warszawie w 2009 r. W ostatnich latach organizowany był w Polsce, ale również poza naszym krajem: w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.