Uczestnicy akcji przez 720 godzin mieli dostęp do kryminałów, literatury pięknej, poradnikowej i młodzieżowej oraz reportażu. Spośród dostępnych przez cały listopad e-booków i audiobooków największą popularnością cieszyła się "Zimowla" Dominiki Słowik laureatki Paszportu "Polityki" 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia.
Jak poinformowali organizatorzy, listopadowa akcja po raz kolejny pokazała, że "miłośnicy książek to mocno zmotywowana do działania grupa, za sprawą której literatura króluje i daje ukojenie nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach". Pandemia sprawiła, że tegoroczna akcja nie była obecna w szkołach, ani na nośnikach reklamowych w partnerskich miastach i nie zaznaczyła, tak jak w poprzednich edycjach, swojej obecności w instytucjach kultury, bibliotekach czy kawiarniach i klubach na terenie kraju. "Mimo tego uczestnicy Czytaj PL stanęli na wysokości zadania. Dowodem na to jest blisko 50 tysięcy pobrań aplikacji Woblink i ponad 100 tysięcy wypożyczeń e-booków i audiobooków w dostępnych w akcji" - podsumowali organizatorzy. Rok temu, w rekordowej edycji Czytaj PL 2019, ponad 50 tys. uczestników pobrało książki w sumie ponad 130 tys. razy.
"Tradycyjnie postawiliśmy na najlepsze książki, utytułowanych twórców i ważne wydawnictwa. To przede wszystkim dzięki nim akcja Czytaj PL po raz kolejny dotarła do tylu czytelników i czytelniczek, zarówno tych, którzy znowu sięgnęli po wybrane przez nas książki, jak i tych nowych, których do czytania odrobinę zmusiliśmy. A mieliśmy 12 świetnych, bestsellerowych powodów, by czytać"
– podała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.
"Przez ostatni weekend listopada, wraz z uczestnikami wyzwania #znowuczytamchallenge ustanowiliśmy rekord w czytaniu e-booków i audiobooków. To nie jest łatwy czas dla kultury, ale akcja Czytaj PL dała radę" - dodała.
"Zimowla" to opowieść o pełnej tajemnic miejscowości w Dolinie Zmornickiej, w której autorka po mistrzowsku miesza thriller i powieść grozy, zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz trudnych do wyjaśnienia zjawisk codzienności. Pisarka wielokrotnie podkreślała, że w akcji bierze udział nie tylko jako autorka jednego z dostępnych tytułów, ale także jako zagorzała czytelniczka i miłośniczka literatury, która od lat dopinguje proczytelnicze inicjatywy.
Na miejscu trzecim w zestawieniu książek najchętniej pobieranych w Czytaj PL 2020 uplasował się w tym roku poradnikowy bestseller Stefanie Stahl "Kochaj najlepiej jak potrafisz", na trzecim jest powieść "Horyzont" Jakuba Małeckiego. W TOP 5 znalazły się ponadto uhonorowany podwójną Nagrodą Literacką Nike – od jury i czytelników – zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma” oraz "Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL" Wojtka Drewniaka.
Historia Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja po raz kolejny realizowana była przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W dotychczasowych akcjach, Czytaj PL dotarło z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata, do 14 krajów i blisko tysiąca miejscowości w Polsce. Rokrocznie angażują się w nią miłośnicy literatury, autorzy, ambasadorzy akcji z liceów oraz włodarze miast i instytucje, którym szczególnie bliskie jest promowanie czytelnictwa.