Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Trzaskowski za ustawą o związkach partnerskich. Przedstawi projekt z homomałżeństwami i adopcją?

Politycy opozycji unikali jak ognia odpowiedzi na pytanie, czy w programie Rafała Trzaskowskiego znajdą się związki partnerskie. Tuż przed wyborami kandydat Koalicji Obywatelskiej opublikował w końcu program, w którym zapewnił, że jak zostanie prezydentem, to przedstawi w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji. Takie projekty były dwa - jeden autorstwa PO, drugi Nowoczesnej - obie partie wchodzą w skład KO. W tym drugim projekcie widnieje zapis o adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W ramach przysługującej mi inicjatywy ustawodawczej przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji

- napisał Rafał Trzaskowski w swoim programie, który opublikował kilka dni przed wyborami.

W poprzedniej kadencji Sejmu złożono dwa projekty ustawy o związkach partnerskich. Jeden autorstwa PO, a drugi Nowoczesnej, która jest teraz częścią Koalicji Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta nie sprecyzował jednak, do którego projektu odnosi się w swoim programie. 

W projekcie autorstwa PO przepisy normujące związek partnerski są bardzo podobne do tych, które normują małżeństwo.

Artykuł 4.1 projektu zakłada, że związek może zostać zawarty w formie aktu notarialnego lub w Urzędzie Stanu cywilnego. Według propozycji PO związek miałby ustać tylko w wypadku śmierci któregoś z partnerów, złożenia obustronnego oświadczenia o chęci wystąpienia ze związku oraz po upływie 3 miesięcy po stwierdzeniu przez Sąd rozpadu pożycia.

Bardziej liberalny jest projekt Nowoczesnej. Jego autorzy zaznaczają, że to zaledwie wstęp do wprowadzenia "pełnej równości małżeńskiej" w Polsce.

Pełna realizacja art. 18, 30, 32 oraz 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej, a więc możliwości zawarcia małżeństwa zarówno przez pary różnopłciowe, jak i jednopłciowe

- głosi jeden z zapisów projektu.

Politycy Nowoczesnej zawarli w nim również kwestię adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Art. 16 ustawy dopuszcza możliwość przysposobienia – inaczej adopcji – biologicznych dzieci partnera lub partnerki.

Jest też mowa o "pełnej ceremonii" - czyli ślubie - w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Więcej na ten temat mówił Michał Rachoń w programie #Jedziemy w TVP Info.

 

 



Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska