Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Przyroda na wyciągnięcie ręki: Co wiesz o... sierpówce?

Sierpówka, synogarlica turecka jest gatunkiem średniej wielkości gołębia. Jak większość gołębi, synogarlice łączą się w pary na całe życie. Są bardzo troskliwymi rodzicami. Łatwo jest je usłyszeć dzięki wyjątkowo rozpoznawalnym głosom.

sierpówka
sierpówka
Rovdyr; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Wierność pary gołębi z dawna wzbudzała sympatię człowieka. Zgodę i wzajemną miłość obrazowano nierzadko w postaci dwóch gołębi stykających się dziobami.

Niezamożni Izraelici składali ofiary z ptaków zamiast z jagniąt. Rodzice Jezusa zgodnie z przepisem prawa (Kpł 12,8) jako ofiarę w Świątyni Jerozolimskiej złożyli dwie synogarlice. W Syrii umieszczano nad grobowcami domki dla gołębi, które miały oznaczać ulatującą duszę ludzką. 

Obecnie sierpówkę można spotkać niemal w całej Europie, ekspansja sierpówki dokonała się w bardzo krótkim czasie. Rozprzestrzenianie ptaka zbiegło się z coraz większą industrializacją i rozwojem gospodarki rolnej, które zapewniały im różnorodny pokarm. Ptaki są mało wybredne jeśli chodzi o lokalizację gniazda i pokarm, nie są płochliwe wobec człowieka, mają wielokrotne lęgi w ciągu całego roku, umiejętnie dostosowują się do różnych warunków środowiska i klimatu.

W maju 1940 roku, pierwsze gołębie pojawiły się na Dolnym Śląsku. Wiosną 1942 widziano je w Tarnowie i w Krakowie. Pierwsze lęgi na ziemiach polskich zanotowano w 1943 w Lublinie i Tarnowie. W 1951 były już w Radomiu. Stamtąd wzdłuż Wisły wyruszyły w kierunku Pomorza, skąd w przyszłości miały polecieć na podbój krajów bałtyckich i Skandynawii.

W Polsce gnieździ się dzisiaj 200-400 tysięcy par  sierpówki. Ocenia się, że cała światowa populacja może sięgać 11 milionów. 

W Polsce gołąb występuje na całym obszarze i przez cały rok, nawet w trakcie dużych mrozów. Zimą ptaki gromadzą się najczęściej w kępach drzew, wspólnie nocują w stadach liczących nawet kilkaset osobników, a w dzień wylatują, by szukać pokarmu w pobliżu siedzib ludzkich, podchodzą do okien mieszkań. 

Sierpówka żyje w miastach, na obszarach luźniejszej zabudowy, ale i na wsiach, szczególnie w miejscach występowania drzew iglastych, służących za miejsce nocowania. Zasiedla również parki, sady, ogrody, aleje. Pokarm gołębia stanowią nasiona, owoce traw i roślin zielnych oraz chwastów, resztki pokarmu człowieka – jadalne odpadki i rozsypany pokarm dla zwierząt domowych (np. kur czy kaczek). Zimą najlepiej dokarmiać ją mieszaniną ziaren.

Ptak ma dosyć smukłą sylwetkę z długim ogonem. Samica i samiec nie różnią się w ubarwieniu i wielkości. Na karku mają czarną pół-obrożę z białym obramowaniem górnej krawędzi, zwaną „sierpem” z tego powodu wzięła się nazwa ptaka. Młode ptaki nie mają jeszcze pół-obroży, mają też bardziej matowe i brązowe upierzenie. Synogarlica jest mniejsza od gołębia domowego, jej lot nie jest charakterystyczny.

Sierpówka zajmuje tereny lęgowe już w marcu i zaczyna je oznaczać trzysylabowym odgłosem „gu-guu-gu” z akcentem na drugą sylabę. Przy okazji wykonuje akrobatyczne loty – z wyeksponowanego w terenie miejsca wzbija się pionowo w górę, a potem wraca w miejsce startu lecąc spiralnie na rozpostartych skrzydłach.

Wczesną wiosną, gdy nie rozwinęły się jeszcze liście na drzewach, płytkie, niedbale wykonane gniazdo zakłada na drzewach iglastych, później także liściastych, w zaroślach, a czasem również na krzewach i budynkach. Gniazdo stanowi platforma z drobnych gałązek umieszczona na drzewie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. Zdarzają się także lęgi nietypowe, np. na sygnalizatorze świetlnym.

Ma zazwyczaj 3 do 4 lęgów w roku, w sprzyjających warunkach nawet 6. Jaja wysiadywane są przez okres 14 do 15 dni przez oboje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 20 dniach, kiedy to stają się lotne. Okryte są żółtawoszarym puchem.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Sierpówka

ps