Przyjemne ciepłe dni zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Taka pogoda ma bardzo dobry wpływ na ogólne samopoczucie, ale nie można zapomnieć o jednej rzeczy – o ochronnie skóry przed promieniowaniem UV. Nie jest jeszcze gorąco? Temperatura powietrza nie ma wpływu na siłę promieniowania UV. Czy znasz inne mity związane z promieniowaniem UV? Co to jest wskaźnik UV?
1. Jeśli nie czuję gorąca na skórze, nie ryzykuję poparzeniem
Mit: Promieniowanie słoneczne obejmuje promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV). Dzięki promieniowaniu podczerwonemu czujemy ciepło promieni słonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest niewidzialne i nie można go wyczuć na skórze. Oznacza to, że zbyt długie wystawianie skóry na promieniowanie UV może spowodować poparzenia. Zasadniczo każda ekspozycja na promieniowanie UV powoduje uszkodzenie skóry. Wątpliwe jest jedynie, jaki ma ono wpływ na skórę i czy może się ona zregenerować. Dlatego po dniu spędzonym na rowerze lub w ogrodzie zobaczymy zaczerwienienia skóry. Często jesteśmy zaskoczeni, jak to się mogło stać, ponieważ w ciągu dnia nie czuliśmy pieczenia.
2. Słońce nie może mnie spalić w pochmurny dzień.
Mit: Chociaż zachmurzenie częściowo redukuje promieniowanie UV, to ponad 80% promieni przechodzić przez chmury i wywiera taki sam wpływ na naszą skórę, jak w pogodny dzień.
3. Jeśli jestem w wodzie słońce nie może mnie poparzyć.
Mit: chociaż woda może przyjemnie odświeżać nas w ciepłe dni, zapewnia nam jedynie minimalną ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto odbicie promieni słonecznych od powierzchni wody może zwiększyć intensywność promieniowania ultrafioletowego.
4. Promieniowanie UV może być równie niebezpieczne latem jak i zimą.
Prawda: Ilość promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi zależy od wielu czynników: pory dnia, pory roku, szerokości geograficznej, wysokości, odbicia od powierzchni (śnieg, woda), zachmurzenia czy zanieczyszczenia powietrza. Chociaż intensywność promieniowania UV jest najwyższa latem, kiedy słońce znajduje się w zenicie, nierzadko doznajemy poparzeń na nartach w lutym. Jest to związane z położeniem ośrodków narciarskich, ale także z faktem, że promieniowanie UV odbija się od pokrywy śnieżnej, a tym samym nasila się. Ponadto nasza skóra po zimie jest nadal niedostatecznie przystosowana do wyższych dawek promieniowania UV i łatwiej ją spalić.
5. Indeks UV można znaleźć w prognozie pogody.
Prawda: Wskaźnik UV to zmierzona lub przewidywana ilość promieniowania ultrafioletowego w określonej lokalizacji w danym dniu. Można go zdefiniować w skali od 1 do 11+. Im wyższa wartość, tym większe ryzyko poparzenia skóry: przy wartościach 1 i 2 ochrona nie jest wymagana, przy wartościach 3-7 zaleca się ochronę w postaci nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych i kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fototyp skóry. Przy wartościach 8 - 11+ zaleca się, aby nie narażać się na działanie promieni słonecznych w godzinach południowych, a także w innych porach dnia należy się chronić.