Środowiska polonijne w Stanach Zjednoczonych zgłosiły inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki, stojącego przed Białym Domem w Waszyngtonie. "Na Polonii zawsze można polegać!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezesem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.
W amerykańskiej stolicy mimo godziny policyjnej doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek do gwałtownych protestów osób wzburzonych zabiciem przed tygodniem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda.
Stojący przed Białym Domem pomnik Kościuszki został zdewastowany. Cokół pomnika zamalowano antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami. Moment działań wandali nagrał amerykański korespondent RMF FM.
Tak zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki w parku Lafayette przed Białym Domem. Ten protest z pokojową manifestacją nie ma nic wspólnego. Teraz widnieją na nim między innymi wulgarne hasła pod adresem prezydenta Trumpa. Na pomnik również sikano, pluto. Szok. @RMF24pl pic.twitter.com/fwdXLGlwoI
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) June 1, 2020
- Jako Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, zawsze dbaliśmy i dbamy o symbole przyjaźni polsko-amerykańskiej. Gen. Tadeusz Kościuszko, obok gen. Kazimierza Pułaskiego, jest chyba najbardziej znanym Bohaterem Obojga Narodów, więc informacja o zniszczeniu jego pomnika głęboko nas poruszyła. Dlatego poczuliśmy się zobowiązani do przywrócenia go do poprzedniego stanu
- powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.
"Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z Prezesem i podziękowałem amerykańskiej Polonii za Jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie"
- napisał prezydent Duda.
Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z Prezesem @PolishSlavicFCU. Podziękowałem amerykańskiej Polonii za Jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) June 1, 2020
Kościuszko zasłynął nie tylko jako znakomity dowódca wojskowy i zwolennik demokracji, ale był również bojownikiem o prawa mniejszości narodowych i rasowych. W swoim testamencie przekazał część swego majątku na wykupienie i uwolnienie czarnoskórych niewolników Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, i kilku innych ich właścicieli. Trzeci prezydent USA nie wykonał jednak tego testamentu.
W testamencie Kościuszko polecił uwolnionym Afroamerykanom dać wykształcenie tak, by umożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdaniem wielu historyków testamentem tym wyprzedził swoje czasy. Jego pomnik na placu Lafayette'a przed Białym Domem został odsłonięty w 1910 roku. Kopia pomnika znajduje się w Warszawie na placu Żelaznej Bramy.