Prawdopodobnie chodzi o ideologiczną i obyczajową indoktrynację dzieci i młodzieży – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” socjolog i polityk PiS Jacek Kurzępa, komentując projekt warszawskiego ratusza pt. „Szkoła przyjazna prawom człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?”.
Przedsięwzięcie jest realizowane od sierpnia 2018 r. Pierwszą dzielnicą objętą projektem była Ochota. Jak podaje portal internetowy Biura Edukacji m.st. Warszawy, wśród młodzieży mieszkającej na Ochocie pojawia się przemoc związana z wielokulturowością. Warszawscy urzędnicy zdecydowali się więc wyposażyć szkoły w narzędzia, które „umożliwią przede wszystkim dialog, poszanowanie dla drugiego człowieka”. Od września br. do grudnia 2024 r. przedsięwzięcie realizowane będzie we wszystkich szkołach podstawowych, które zechcą się do niego włączyć. Obecnie oprócz Ochoty są to dzielnice Wawer, Wola i Wilanów.
Program „Szkoły przyjaznej prawom człowieka” ma wyeliminować agresję i dyskryminację wśród młodzieży. Cele projektu są jednak szeroko zakrojone i nie dotyczą jedynie likwidacji przemocy rówieśniczej. W czerwcu br. na konferencji prasowej zorganizowanej w podstawówce nr 61 na Ochocie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powiedział, że istotnym zadaniem szkoły przyjaznej prawom człowieka jest tolerancja także względem odmienności seksualnej młodych ludzi. – Niezależnie od tego, jakiej orientacji seksualnej są dzieci, w polskiej szkole powinny się czuć bezpieczne – oświadczył Trzaskowski.
W informacji prasowej opublikowanej przez Biuro Marketingu Urzędu m.st. Warszawy można przeczytać, że celem projektu jest ponadto „wyeliminowanie braku akceptacji wobec inności” wśród dzieci i młodzieży. "Gazeta Polska Codziennie" zapytała pracowników Urzędu m.st. Warszawy, co oznacza ta inność, redakcji nie udzielono jednak odpowiedzi. Okazuje się natomiast, że w kontekście szkoły przyjaznej prawom człowieka dzieci mają zaakceptować nie tylko poglądy, lecz także wszelką inność rówieśników, w tym dewiacje seksualne czy zmianę ich płci. Młodzież jest tego uczona przez m.in. działaczy na rzecz LGBT+. Np. w Szkole Podstawowej nr 4 zajęcia z uczniami przeprowadzali Michał Pawlęga, edukator seksualny i realizator projektów LGBT+, oraz Agnieszka Kozakoszczak, działaczka LGBT+, feministka, uczestniczka Tęczowych Piątków i członek Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.