Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Powstaniec Warszawski w 90-te urodziny otrzyma honorowe obywatelstwo Warszawy? Apel do radnych!

Fundacja Reduta PWPW zwróciła się do klubu Radnych PiS o przychylenie się do inicjatywy, polegającej na przyznaniu Juliuszowi Kuleszy, żołnierzowi AK o ps. „Julek” honorowego obywatelstwa m. st. Warszawy. – W tym roku pan Juliusz obchodzi 90 urodziny. Wydaje nam się, że jest osobą, która powinna być uhonorowana tym tytułem – powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Piotr Woyciechowski, prezes zarządu fundacji Reduta PWPW.

pwpw.pl

Juliusz Kulesza to powstaniec warszawski, obrońca gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i ostatni żyjący żołnierz oddziału bojowego PWB17S. 19 maja obchodzi 90 urodziny.
Fundacja Reduta PWPW wyszła z inicjatywą  nadania Kuleszy honorowego obywatelstwa Warszawy.

 

18 maja w Zamku Królewskim organizujemy jubileusz jego urodzin. Pan Juliusz jest znanym Varsavionistą, autorem wielu książek, ostatnia z nich „Sen o Rybakach”, która przedstawia dzieje ulicy Rybaki, jednej z przedwojennych ulic Warszawy, która praktycznie zniknęła z mapy współczesnej Warszawy. Juliusz Kulesza, powstaniec Warszawski jest osobą, która powinna być uhonorowana tym tytułem

– mówi w rozmowie z niezalezna.pl Piotr Woyciechowski, prezes zarządu fundacji Reduta PWPW.

Jak tłumaczy nasz rozmówca Kulesza jest z pokolenia, które łączy świat przedwojennej polski, powstania warszawskiego z ówczesnym.

Fundacja Reduta PWPW zwróciła się m.in. do radnego Cezarego Jurkiewicza, przewodniczącego radnych klubu PiS z prośbą o pomoc, by rada miasta obywatelstwo honorowe przyznała. Pismo zostało wysłane pod koniec stycznia 2018 roku. Jak zapewnia nas Woyciechowski, do tej pory radni Jurkiewicz i Figura nie "ustosunkowali się do postulatu".

Próbowaliśmy skontaktować się z radnym Jurkiewiczem, lecz nie odbierał telefonu.


Juliusz Kulesza to polski grafik i pisarz, strzelec, uczestnik powstania warszawskiego. Jest autorem książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej.
Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Okupację spędził w Warszawie jako uczeń tajnych kompletów gimnazjalnych i wieczorowej szkoły poligraficznej. W latach 1942-1944 praktykant-rysownik w PWPW (ówczesna Staatsdruckerei). W Powstaniu Warszawskim walczył na Starym Mieście. Był żołnierzem Armii Krajowej w samodzielnej grupie PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), uczestnikiem bojów o redutę PWPW, odznaczony Krzyżem Walecznych. Nosił pseudonim "Julek". Po Powstaniu dwukrotnie uciekł z obozu Dulag 121 w Pruszkowie.

Przez ponad 30 lat był projektant grafiki użytkowej dla wydawnictw (około 800 projektów zrealizowanych drukiem). W latach 1966-1972 grafik telewizyjnego magazynu "Refleksje". Prowadził zajęcia pt. "Grafika współczesnej prasy" ze studentami wydziału dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 70. XX w. zajął się historią powstania warszawskiego. Jest autorem i współautorem licznych książek oraz artykułów na ten temat, a także kilkunastu haseł w "Encyklopedii Powstania Warszawskiego"
Pojawił się w kilku filmach dokumentalnych związanych z powstaniem warszawskim.

W latach 1946-1947 był piłkarzem łódzkiego KS "Spójnia", od 1938 jest kibicem piłkarzy KS "Polonia" Warszawa.

W 2002 roku został awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Juliusz Kulesza #Reduta PWPW #PWPW

Michał Gradus