„Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. Orlik” – napisali sygnatariusze petycji, którą przez dwa lata podpisało w Internecie kilkadziesiąt tys. osób.
Major Marian Bernaciak, dowódca AK-WiN, zginął 24 czerwca 1946 r. we wsi Piotrówek (woj. mazowieckie) po walce z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego (odpowiednik wojsk wewnętrznych NKWD). Do apelu dołączyło szereg organizacji społecznych, m.in. Fundacja „Łączka”. Społeczny Trybunał Narodowy ds. osądzenia zbrodniarzy komunistycznych i Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych od lat postulują rozszerzenie listy o innych funkcjonariuszy oraz tajnych współpracowników zbrodniczych struktur: UB i SB, Informacji Wojskowej, Gwardii i Armii Ludowej, KBW, a także obywateli RP, którzy mają w swoim życiorysie służbę w Armii Czerwonej lub w cywilnych i wojskowych sowieckich organach bezpieczeństwa (NKWD, KGB, Smiersz, GRU itp.).
Szczęśliwie Virtuti Militari stracili swego czasu sowieccy notable: Leonid Breżniew i Iwan Sierow, który odpowiadał bezpośrednio za czystki stalinowskie, ale do dzisiaj uchowało się około 80 towarzyszy, którzy się tym szczycą. I trudno się nie zgodzić, że w pierwszej kolejności powinien zostać pośmiertnie pozbawiony tego najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego tow. Wojciech Jaruzelski, morderca Polaków, współpracownik zbrodniczej Informacji Wojskowej, ps. Wolski. Warto przypomnieć, że Order Virtuti Militari – „Męstwu Żołnierskiemu” na polu bitwy – ustanowił w czerwcu 1792 r. król Stanisław August Poniatowski, aby uczcić zwycięskie starcie z Rosjanami pod Zieleńcami. Pierwsi odznaczeni zostali m.in. Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski. Virtuti zostało przywrócone w niepodległej RP w 1919 r., a w 1944 r. zawłaszczone przez komunistów. Panie prezydencie, wstyd dłużej zwlekać!