Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Reprywatyzacja w Warszawie: zgodny głos Komisji Weryfikacyjnej i Rady Społecznej

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Tym samym komisja przychyliła się do opinii rady społecznej działającej przy komisji weryfikacyjnej, w której to rada stwierdziła, że decyzje reprywatyzacyjne dotyczące wskazanych nieruchomości zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa. Jakimi sprawami będą się zatem dalej zajmowały zarówno rada, jak i komisja?

Wydana w piątek przez radę społeczną przy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji opinia dotycząca decyzji m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10 ma swoje odbicie w wydanej wczoraj decyzji komisji weryfikacyjnej. Zarówno rada, jak i komisja uznały, że „nieprzejrzystość działań władzy publicznej w analizowanych sprawach jest rażąca”. Instytucje państwowe, które zajmowały się analizowanymi przypadkami, „nie wykonały swoich zadań, pokazując rażącą niekompetencję i dysfunkcję”. Czym zatem dokładnie zajmuje się rada społeczna przy komisji weryfikacyjnej? – Rada społeczna ma funkcję doradczą. Komisja jako taka nie jest związana naszą opinią, może ją wziąć pod uwagę przy kształtowaniu werdyktu wydawanego w stosunku do danego postępowania reprywatyzacyjnego – podkreślał Oskar Hejka, koordynator rady. – Wydajemy opinię w każdej sprawie, którą zajmuje się komisja weryfikacyjna. Można powiedzieć, że pracujemy równolegle do komisji weryfikacyjnej – zaznacza członek rady, mecenas Weronika Kubas. Na to, jakimi sprawami zajmą się rada i komisja, może mieć wpływ każdy, kto ma wiedzę na temat nieprawidłowości w sprawach reprywatyzacyjnych. – Do końca tego miesiąca na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie uruchomiony interaktywny formularz, w którym będzie można wpisywać wszystkie informacje, które posiada się na temat zwracanych nieruchomości i nieprawidłowości, które mogły się tam wydarzyć – wyjaśniał Oskar Hejka. Jak podkreślił stołeczny radny, na podstawie danych z takiego formularza rada społeczna i komisja będą podejmowały decyzję, czy podjąć działania wyjaśniające w sprawie zwrotu danej nieruchomości. W najbliższym czasie zarówno rada, jak i komisja zajmą się sprawami zwrotów nieruchomości przy ul. Noakowskiego, Siennej i Chmielnej 70.

Polecamy dzisiejszy Dodatek Mazowiecki "Gazety Polskiej Codziennie"!

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#reprywatyzacja

Natalia Karcz-Kaczkowska