\"Sąd Najwyższy podzielił argumenty przedstawione w kasacji przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i przekazał sądowi rejonowemu do ponownego rozpoznania sprawę Zbigniewa T. skazanego za spowodowanie choroby realnie zagrażającej życiu, przekraczając granice obrony koniecznej\" – informuje Prokuratura Krajowa.
Sprawa objęta kasacją dotyczy rozboju, który miał miejsce 23 listopada 2013 roku w Lipnie. Zbigniew T., 62-letni wówczas, poruszający się o kuli niepełnosprawny, został napadnięty przez młodego mężczyznę. Napastnik uderzył go pięścią w twarz, zrzucając mu okulary i powalając na ziemię. Przeszukał jego kieszenie i dokonał kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi. Nie poprzestał jednak na tym i nadal obszukiwał ubranie mężczyzny w poszukiwaniu pieniędzy. Kiedy Zbigniew T. podjął próbę odepchnięcia napastnika, został przez niego ponownie uderzony pięścią w twarz i kopnięty w głowę. Wówczas pod pozorem szukania pieniędzy Zbigniew T. wyjął z kieszeni scyzoryk, którym pchnął napastnika. Kiedy napastnik został zraniony, zaprzestał swoich działań i oddalił się. Wówczas Zbigniew T. także zaprzestał jakiejkolwiek aktywności wobec sprawcy – poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa.
Zbigniew T. swoim działaniem spowodował u napastnika chorobę realnie zagrażającą życiu. Od samego początku podkreślał jednak w swoich wyjaśnieniach, że działał w celu obrony oraz po to, żeby naznaczyć napastnika w taki sposób, żeby policja mogła go łatwiej zidentyfikować. Prokuratura uznała jednak, że przekroczył on granicę obrony koniecznej.
Sąd wyrokiem z 4 lipca 2014 r. uznał mężczyznę za winnego popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu choroby realnie zagrażającej życiu, uwzględniając na rozprawie wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary.
Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny zarzucił temu wyrokowi rażące i mające istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenie przepisów prawa karnego procesowego tj. art. 387 § 2 kodeksu postępowania karnego w zw. z art. 387 § 1 kodeksu postępowania karnego, w konsekwencji skutkujące naruszeniem art. 25 § 2 kodeksu karnego poprzez przyjęcie, że Zbigniew T. dopuścił się przekroczenia granic obrony koniecznej. Wskazał, że Sąd Rejonowy w Lipnie zaakceptował złożony w trybie art. 387 kodeksu postępowania karnego wniosek oskarżonego mimo, iż w świetle ujawnionego materiału dowodowego przedstawione w akcie oskarżenia okoliczności przekroczenia przez Zbigniewa T. granic obrony koniecznej, budziły zasadnicze wątpliwości – wskazała w komunikacie PK.
Zdaniem Zbigniewa Ziobry, zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwalał na wnioskowanie, że oskarżony odpierał bezpośredni i rzeczywisty zamach na jego zdrowie i mienie.