Górny Śląsk to rejon, w którym w ostatnim czasie dochodzi do największej liczby zachorowań. Plotki o tym, że województwo śląskie miałoby zostać zamknięte, zdementował w programie Michała Rachonia „#Jedziemy” na antenie TVP Info Piotr Mueller, rzecznik rządu. – To droga donikąd, co pokazał przykład Lombardii. Zamknięcie tego rejonu spowodowało jeszcze większą migrację ludności – przyznał Mueller.
- Sytuacja na Śląsku jest skomplikowana. Mamy do czynienia z dużymi ogniskami w konkretnych zakładach pracy. Dlatego przebadano wszystkie osoby, które stanowiły zagrożony i były zagrożone, bo przecież mówimy nie tylko o pracownikach kopalni, ale także o ich rodzinach. W tej chwili na Śląsk rzucamy nasze największe siły
– powiedział rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.
Pomimo trudnej sytuacji w kopalniach dziś rząd ogłosi trzeci etap odmrażania gospodarki. Dowiemy się m.in., na jakich warunkach będziemy chodzić do fryzjera czy restauracji.
"Kolejny etap odmrażania wraz ze szczegółami, rygorem sanitarnym, który będzie obowiązywał będzie podany. Mogę tylko powiedzieć, że dzisiaj ten termin uruchomienia salonów fryzjerskich będzie podany i wszystko będzie jasne. Można przygotowywać się już do uruchomienia tego obszaru"
- powiedział.
Przyznał też, że wśród innych branż, które mają zostać częściowo uruchomione przy zachowaniu rygorów epidemicznych, będzie sektor gastronomiczny.
"Dzisiaj pomiędzy godz. 12 a 14 powinna się odbyć konferencja pana premiera, gdzie wszystkie szczegóły będą podane" - poinformował Müller.
Rzecznik rządu pytany o to, kiedy zostaną podjęte decyzje dotyczące powrotu dzieci do szkół, odparł, że informacje dotyczące edukacji zostaną przekazane na konferencji w środę.
"Dzisiaj w tym zakresie zostaną wskazane konkretne rozwiązania, które zostały wczoraj zaakceptowane przez rządowy zespół zarządzania kryzysowego, więc dzisiaj te szczegóły dotyczące działań do końca roku szkolnego poznamy" - mówił Müller.
"To nie jest kwestia takiego jednoznacznego powrotu (do szkół), lecz uruchomienia pewnych obszarów funkcjonowania szkół" - dodał.
Rzecznik rządu poinformował, że różne rozwiązania dotyczące funkcjonowania szkół będą wchodziły w życie różnych terminach, a szczegóły przedstawi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Z kolei zdaniem rzecznika rządu na przełomie czerwca i lipca. – To kompetencja marszałka sejmu, ale taki termin wydaje się realny. Sejm przyjął wczoraj ustawę. Teraz trafi ona do senatu i z tego miejsca chciałby zaapelować do szanownych senatorów, że tydzień wystarczy na bardzo szczegółowe analizy ustawy – podkreślił Mueller.