Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Nuclear Sharing to niezwykle ważna inicjatywa w obliczu działań Rosji – mówi były wiceszef MON

Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach programu Nuclear Sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Fakt". – Nuclear Sharing to niezwykle ważna inicjatywa w obliczu niebezpiecznej sytuacji w Europie, związanej z działaniami Rosji. Dołączenie Polski do tego programu byłoby równoznaczne ze wzmocnieniem militarnej obecności Stanów Zjednoczonych w regionie – wskazuje w rozmowie z portalem Niezależna.pl Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister obrony narodowej.

Polska ponownie zgłasza gotowość do uczestnictwa w programie Nuclear Sharing
zdj. ilustracyjne - United States Department of Defense (SSGT Phil Schmitten) / Public domain

Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje obwód królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś. Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi. Jesteśmy sojusznikiem w Sojuszu Północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Nuclear Sharing to program obejmujący państwa NATO, umożliwiający udostępnienie amerykańskich głowic jądrowych krajom członkowskim nieposiadającym takiego arsenału. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terytorium Belgii, Włoch, Niderlandów, Turcji i Niemiec.

- Nuclear Sharing to niezwykle ważna inicjatywa w obliczu niebezpiecznej sytuacji w Europie, związanej z działaniami Rosji – wskazuje w rozmowie z portalem Niezależna.pl Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister obrony narodowej. 

Choć to inicjatywa w ramach NATO, to mówimy o amerykańskiej broni atomowej, więc Stany Zjednoczone mają tu najwięcej do powiedzenia. Dołączenie Polski do tego programu byłoby równoznaczne ze wzmocnieniem militarnej obecności Stanów Zjednoczonych w regionie i jeszcze większym umocnieniem USA w polityce obronnej Europy. Większe zaangażowanie USA to większe bezpieczeństwo. Trzeba sukcesywnie zacieśniać sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, a to jedna z tych możliwości. 

– dodaje nasz rozmówca.

Poseł PiS przypomina, że starania Polski dotyczące uczestnictwa w programie Nuclear Sharing nie są niczym nowym i rozpoczęły się już w 2016 r., gdy szefem MON był Antoni Macierewicz. 

Warto przypomnieć, jak wtedy zachowywała się ówczesna opozycja a dzisiejsi rządzący w tym temacie i jak on był przez nich torpedowany. 

– wskazuje Kownacki.

- W związku z tym obawiam się obecnej reakcji Donalda Tuska w tej kwestii, zwłaszcza, gdyby prezydentem USA został Donald Trump. Jak wiadomo, nie jest to polityk z bajki obecnego premiera i nie szczędził wobec niego wielu uszczypliwości, podobnie zresztą jak wobec prezydenta Andrzeja Dudy – dodaje. 

Nuclear Sharing a potencjalna wygrana Donalda Trumpa

Przed kilkoma dniami prezydent Andrzej Duda, przebywając w Nowym Jorku, spotkał się z Donaldem Trumpem. Czy zatem ewentualna wygrana kandydata Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przyspieszyłaby dołączenie Polski do Nuclear Sharing? 

Donald Trump to polityk bardziej nieprzewidywalny niż Joe Biden, który jednak także dał się poznać jako przywódca stosujący twardą politykę wobec Rosji. W przypadku ewentualnej wygranej Trumpa moglibyśmy spodziewać się zarówno natychmiastowej decyzji o dołączeniu Polski do Nuclear Sharing, jak również oficjalnego rozpoczęcia procedury, która w perspektywie kilku lat dołączyłaby nas do tego projektu. Jedno jest wiadome – Donald Trump na pewno nie opóźniałby całej procedury ani jej nie utrudniał. 

– odpowiada Kownacki.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska #NATO #Nuclear Sharing #inicjatywa #broń atomowa #bezpieczeństwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo