Trzeci z niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II zostanie jutro wcielony w skład Marynarki Wojennej RP. Przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbędzie się uroczystość podniesienia bandery wojennej na nowym okręcie.
ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafią do gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii – ORP Kormoran – wszedł do służby 28 listopada 2017 r.. Drugi – ORP Albatros – po raz pierwszy podniósł na swojej burcie banderę Marynarki Wojennej RP 28 listopada ub.r.
Wyporność okrętu ORP Mewa to 830 ton. Jego długość to 58,5 m., zaś szerokość – 10,3 m. Osiąga prędkość 15 węzłów. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.
W Gdyni przy nabrzeżu pomorskim trwa próba generalna do uroczystości podniesienia Bandery Wojennej na ORP Mewa. pic.twitter.com/lxP54v1EFb
— Marynarka Wojenna RP (@MarWojRP) February 13, 2023
Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach - inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). Napęd okrętu stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider'a napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW.
Już jutro o godzinie 12.00 🕛 w Gdyni uroczystość pierwszego podniesienia bandery wojennej 🇵🇱⚓️ na #ORPMewa. Dlatego dzień upłynął pod znakiem przygotowań do tego święta. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik...💪💪💪 pic.twitter.com/eqvjI14EN0
— Marynarka Wojenna RP (@MarWojRP) February 13, 2023
Głównymi zadaniami okrętu będą m.in. poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych oraz przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.