Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Siemoniak twierdzi, że prezydent nie może zrobić nic w związku z PK. Obalamy jego tezę!

"Kompetencje prezydenta są określone w konstytucji i ja nie widzę takiej kompetencji zapisanej prezydentowi, w której on mógłby cokolwiek zrobić poza wypowiedzią w tej sprawie" - stwierdził Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z legalnym Prokuratorem Krajowym - Dariuszem Barskim. Postanowiliśmy uświadomić prominentnego polityka Tuska, powołując się m.in. na zapisy Konstytucji, że... jest w błędzie.

Tomasz Siemoniak//Andrzej Duda
Tomasz Siemoniak//Andrzej Duda
Fot. Tomasz Hamrat//fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Jak przypominamy, w piątek Izba Karna Sądu Najwyższego stwierdziła, że powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. było prawnie skuteczne i jest on legalnym PK. Jednocześnie bezprawnie stanowisko szefa prokuratury zajmuje nominat Adama Bodnara, Dariusz Korneluk. 

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w ten link i zaznacz gwiazdkę. 
 

Od razu po weekendzie - w poniedziałek Barski zjawił się przed siedzibą PK z oczekiwaniem, że będzie mógł "podjąć (...) obowiązki służbowe, zgodnie z orzeczeniem SN".

"Jestem prokuratorem i działam zgodnie z prawem. Wykonuję obowiązek. Jeżeli nie zostanę wpuszczony, no trudno, nie będę forsował bramy głową, nie będę stosował środków siłowych"

– powiedział dziennikarzom przed próbą wejścia do budynku, która zakończyła się niepowodzeniem.

Spotkanie z prezydentem

Wczoraj, w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania Dariusza Barskiego z prezydentem RP Andrzejem Dudą. 

Po spotkaniu, KRPR opublikowała w mediach społecznościowych komunikat, o następującej treści:

"Po spotkaniu Prezydent przekazał, że obecne działania Premiera Donalda Tuska i Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zagrażają wszystkim postępowaniom prowadzonym przez prokuratorów i stabilności systemu sprawiedliwości. Podkreślił, że Dariusz Barski został powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i konstytucją.

Wiemy, że nie wpuszczono Pana Prokuratora do siedziby Prokuratury Krajowej. Rozważamy w tej chwili, jakie działania możemy podjąć, żeby przywrócić praworządność – tego między innymi dotyczyła dzisiejsza rozmowa – wskazał Andrzej Duda. – Trzeba w jak największym stopniu pomóc obywatelom, bo to jest najważniejsze – podsumował".

Więcej w tekście:

Siemoniak nie zna Konstytucji?

Politycy koalicji 13 grudnia, choć do tej pory nie kwestionowali Izby Karnej Sądu Najwyższego, nie zgadzają się z uchwałą. Zgodnie z przypuszczeniami, znów powtarzają mantrę o rzekomych "neo-sędziach". Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, który pełniąc tę funkcję powinien znać zapisy Konstytucji, albo nie wypowiadać się na tematy, o których nie ma pojęcia. A o tym świadczy jego poranna wypowiedź w TOK FM. Właśnie na temat prezydenta i legalnego Prokuratora Krajowego. 

"Kompetencje prezydenta są określone w konstytucji i ja nie widzę takiej kompetencji zapisanej prezydentowi, w której on mógłby cokolwiek zrobić poza wypowiedzią w tej sprawie 

– mówił, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta, co do "podjęcia działań mających na celu przywrócenie praworządności".

No to teraz obalimy nieprawdziwą tezę Siemoniaka, powołując się... m.in. na Konstytucję. 

Art.  126.  [Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej] - Konstytucja RP
1.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej.
2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.
3.  Prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoje zadania w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach.

To jednak nie koniec. Również w ustawie z dnia 27 stycznia 2016 roku "Prawo o prokuraturze", widnieje konkretny zapis. 

Art.  14.  [Powołanie i odwołanie Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego] - Prawo o prokuraturze
§  1.  Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.
§  2.  Jednym z zastępców Prokuratora Generalnego jest Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
§  3.  Jednym z zastępców Prokuratora Generalnego jest Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych. Kandydata na Zastępcę Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Prokurator Generalny uzgadnia z Ministrem Obrony Narodowej. Wniosek o odwołanie Zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Prokurator Generalny uzgadnia z Ministrem Obrony Narodowej.
§  4.  Jednym z zastępców Prokuratora Generalnego jest Dyrektor Głównej Komisji powoływany spośród prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. O powołaniu i odwołaniu Dyrektora Głównej Komisji Prokurator Generalny informuje niezwłocznie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor Głównej Komisji kieruje działalnością Głównej Komisji.
§  5.  Zastępców Prokuratora Generalnego innych niż wskazani w § 2-4 powołuje się, uwzględniając konieczność zapewnienia właściwej realizacji zadań prokuratury.

Przypominamy również ostatnią wypowiedź Piotra Andrzejewskiego, zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu, która padła na antenie Republiki.

- Jest droga zwrócenia się do wykonania obowiązków wynikających z konstytucji RP przez prezydenta RP. Prezydent z mocy konstytucji art. 126 jest gwarantem ciągłości władzy państwowej, która jest zakłócona i czuwa nad bezpieczeństwem przestrzegania konstytucji i bezpieczeństwem państwa polskiego. Jest problem, co może zrobić prezydent. Prokurator Barski może zwrócić się o wykonanie obowiązków przez prezydenta, i może prezydent np. zarządzeniem wewnętrznym umożliwić prokuratorowi krajowemu, jako organowi wewnętrznemu KPRP, opiniodawczemu, funkcjonowanie, a to podstawa, żeby miał gdzie zdalnie kierować PK, w sposób legalny, w przeciwieństwie do uzurpatorskiej działalności, która zastąpiła legalne funkcjonowanie organu

– mówił.

Więcej w tekstach poniżej:

 



Źródło: niezalezna.pl, 300polityka, sip.lex.pl

 

#Tomasz Siemoniak #bezprawie Tuska #Prokuratura Krajowa

az