W ciągu 99 dni rządów Donalda Tuska w resorcie sprawiedliwości działy się rzeczy dotychczas niesłychane. Siłowo przejmowana prokuratura, uchwała w sprawie Trybunału Konstytucyjnego czy propozycja zmian w KRS. Termin "bodnaryzacja prawa" od nazwiska ministra jest już powszechny, ale politykom KO to nie przeszkadza. "Najważniejsze jest zacząć" - twierdzi wiceminister Arkadiusz Myrcha.
W tym tygodniu mija sto dni od powołania rządu Donalda Tuska. Jednymi z głównych postulatów przedstawionych podczas kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską i zawartych w stu konkretach na pierwsze 100 dni rządu, były te odnoszące się do wymiaru sprawiedliwości. I ruszyła maszyna: siłowo przejęto prokuraturę,
Ostatnie sto dni oceniam jako bardzo pracowite i efektywne. Z jednej strony mamy za sobą cały szereg bardzo trudnych zmian w prokuraturze i sądownictwie, a z drugiej strony mamy wykonany ogrom pracy w relacjach z Unią Europejską
Odnosząc się do niedawnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego mających wstrzymać obowiązywanie niektórych decyzji ministrów obecnego rządu, a także nieuznawania decyzji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara na przykład przez dotychczasowego prezesa warszawskiego sądu apelacyjnego, czy też legalnego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, Myrcha odpowiedział, że "nic nie poradzimy, że niektórzy są z naszych decyzji niezadowoleni, i nie chcą ich akceptować".
"Nie możemy się z tego powodu zatrzymywać, mieć nieuzasadnionych wątpliwości, tylko musimy konsekwentnie realizować nasz plan przywrócenia praworządności" - dodał polityk KO.
Mimo wielu wątpliwości prawnych, a w niektórych przypadkach jawnego łamania przepisów, Myrcha stwierdził, że "jesteśmy na sto procent pewni naszych działań i ich zgodności z prawem".