Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Minister klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego będzie przesunięte o pół roku • • •

Różański chce rewizji zakupów wojskowych. Poseł Jach: "Chyba nie wie co mówi"

Senator Polski 2050 Mirosław Różański - w niedawnym wywiadzie dla niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) - krytykował duże projekty zbrojeniowe, realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz ministra obrony narodowej Marusza Błaszczaka. Zdaniem Michała Jacha z PiS, zamówienia dla Sił Zbrojnych RP, które jeszcze realizuje MON, wynikają z zagrożenia rosyjskiego. - Obecnie Różański próbuje psuć mądre decyzje, które wynikają z potrzeby i realnych zagrożeń dla Polski. Potrzeby dla armii wynikają przede wszystkim ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, w który zaangażowani byli eksperci wojskowi oraz generałowie. Ten gruntowny audyt naszego bezpieczeństwa był bardzo ceniony w NATO – tłumaczy parlamentarzysta.

Mirosław Różański
Mirosław Różański
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Zagrożone kluczowe kontrakty zbrojeniowe 

Wywiad z Mirosławem Różańskim, w którym generał krytykuje realizowaną od lat modernizację Sił Zbrojnych to kolejne ostrzeżenie, że na tym polu - mimo gremialnego poparcia dla ustawy o obronie ojczyzny - może dojść do korekty. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Różański opowiada, że hasła o budowie najsilniejszej armii lądowej w Europie są populistyczne.   

Senator Trzeciej Drogi krytykuje ponadto zakup kolejnego rodzaju systemów wyrzutni rakietowych poza zestawami HIMARS, którymi są systemy K239 CHUNMOO. "A jeśli kupuje się w Ameryce, to dlaczego jeszcze sprowadza się rakiety Chunmoo z Korei Południowej?" - pytał były wojskowy. "Krótko mówiąc: potrzebujemy mniej wyrzutni, a więcej rakiet do zestrzeliwania. Sytuacja w Ukrainie pokazuje, jak ważna jest amunicja" - doradza Różański. 

Jach: Zamówienia i miliardy na sprzęt to nie przypadek

Z tymi opiniami nie zgadza się poseł PiS Michał Jach, który wskazuje na błyskawiczne tempo dostaw sprzętu wojskowego - w tym nie tylko systemów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych CHUNMOO, ale również czołgów K2, lekkich samolotów bojowych rodziny FA-50 oraz haubicoarmat samobieżnych K9. Polska ponadto podejmuje kroki mające na celu produkcję pocisków na miejscu m.in. do wyrzutni CHUNMOO, amunicji czołgowej oraz rakiet do systemów obrony powietrznej takich jak NAREW. 

W opinii Jacha, cele te wynikają ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, nad którym pracowali eksperci wojskowi i generałowie.

- Pan generał chyba nie wie co mówi. Te liczby i potrzeby wynikają ze Strategicznego Przeglądu Obronnego z 2016 roku, przeprowadzonego za czasów ówczesnego ministra Antoniego Macierewicza. To był gruntowny audyt naszego bezpieczeństwa, który był bardzo ceniony w NATO za profesjonalizm. Z przeglądu właśnie wynikała konieczność zwiększenia liczebności naszej armii, jak i sił zbrojnych. Strategiczny Przegląd Obronny nadzorował ówczesny minister Tomasz Szatkowski, ale zaangażowani byli w stworzenie tego dokumentu eksperci wojskowi i generałowie

–  przypomina. 

- Wszyscy widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Każdy poważny rząd, odpowiedzialny za państwo, musi podejmować decyzję o zwiększaniu wydatków na obronę narodową. My też szliśmy w tym kierunku. Cóż nam będzie po genialnym ministrze lub generale, jeśli nie będziemy mieli potężnej armii, a barbarzyńcy stali przy granicy? Polskie społeczeństwo bardzo popiera zwiększenie wydatków na zbrojenia, ponieważ mają świadomość konieczności takich rozwiązań. Bez zapewnienia bezpieczeństwa państwo nie może się rozwijać. Dziwię się, że osoba tyle lat służąca w Wojsku Polskim mówi takie rzeczy - ocenia Jach.

- W NATO wysocy rangą dowódcy z uznaniem mówią o działaniach MON na polu modernizacji wojska - dodaje polityk PiS. 

 

 



Źródło: niezależna.pl, FAZ

 

#Mariusz Błaszczak #MON #zbrojenia #Wojsko Polskie #opozycja #Mirosław Różański #Trzecia Droga #Chunmoo #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak