Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Spięcie na linii von der Leyen - Scholz. Poszło o kandydaturę na stanowisko szefa NATO. „Przestrzegaliśmy...”

W przestrzeni medialnej od pewnego czasu słychać, że na stanowisku sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, może zastąpić obecna szefowa Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen. Już niebawem kończy ona w Brukseli swoją misję. Kandydaturę przewodniczącej KE ma jednak zablokować niemiecki kanclerz - Olaf Scholz. Dlaczego? Bo w jego ocenie, polityk jest... "zbyt antyrosyjska". Do tych doniesień odniósł się w mediach społecznościowych były wiceszef polskiej dyplomacji - Paweł Jabłoński. "Przygotowują się na nowy reset" - napisał.

Ursula von der Leyen i Olaf Scholz
European Commission (Christophe Licoppe)/Attribution - Wikipedia Commons

Niemiecki dziennik "Die Welt", powołując się na swoich rozmówców, kilku wysokich rangą urzędników z Brukseli i kilku czołowych europejskich dyplomatów, pisze, że kandydaturę Ursuli von der Leyen zasugerował prezydentowi Joe Bidenowi sekretarz stanu USA Antony Blinken. Biden zwrócił się do Scholza o aprobatę tej kandydatury. Ten miał jednak kategorycznie odmówić.

Jak czytamy - "stanowisko to jest zbyt ważne dla kanclerza Scholza, reprezentującego SPD, aby pozostawić je przedstawicielce konkurencyjnej CDU". Co więcej, informatorzy "DW" twierdzą, że Scholz uważa stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej za znacznie mniej ważne na arenie międzynarodowej niż sekretarza generalnego NATO.

Rozmówcy-dyplomacji w rozmowie z gazetą powiedzieli również, że zdaniem Scholza von der Leyen była zbyt krytyczna wobec Moskwy, co może okazać się niekorzystne w dłuższej perspektywie, np. po zakończeniu wojny.

"Przestrzegaliśmy przed tym..."

Do tych informacji odniósł się w mediach społecznościowych wiceminister MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego.

"Potwierdza się to, przed czym ostrzegamy od kilku miesięcy. Czołowi politycy w UE oficjalnie mówią, że Rosję trzeba powstrzymać… ale w rzeczywistości przygotowują się na nowy #Reset (mniej istotne, czy diagnoza Scholza nt. @vonderleyen jest trafna – zwróćcie uwagę na fakt, że „antyrosyjskość” to znów przeszkoda!)"

– napisał Paweł Jabłoński.

I jak dodaje - "bardzo groźna sytuacja dla Polski"

Jabłoński wskazuje również obecne - priorytetowe wyzwanie dla polskiej dyplomacji.

"I najważniejsze zadanie dla naszej dyplomacji: powstrzymać to. Utrzymać REALNĄ gotowość naszych sojuszników do powstrzymywania Rosji. Tak jak zrobiliśmy to 2 lata temu – wspólne działania @MorawieckiM , @AndrzejDuda i  @MSZ_RP , ciężka praca i budowa sojuszu od jesieni 2021 doprowadziła do tego, że nie mamy na wschodniej granicy drugiej Białorusi. Taki byłby efekt zwycięstwa Rosji"

— zaznacza polityk.

I podkreśla - "fakt, że tak się nie stało, to największy w ostatnich dekadach sukces polskiej dyplomacji – razem z sojusznikami z Europy Środkowej, USA, UK i częścią UE zmieniliśmy politykę Niemiec i innych państw".

Co na to Tusk i spółka?

Polityk skierował również do kierownictwa MSZ oraz rządu Tuska kluczowe pytanie.

"Najważniejsze pytanie: czy obecne kierownictwo @MSZ_RP i rząd @donaldtusk zdobędzie się na odwagę i sprzeciwi Niemcom – żeby zapobiec dokonaniu przez nie kolejnego prorosyjskiego zwrotu?"

— brzmi fragment jego wpisu.

I konkluduje: "niestety niedobrze to wygląda". 

Oglądaj Telewizję Republika na żywo: 

 

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, wp.pl, wpolityce.pl

 

#Ursula von der Leyen #Niemcy #Unia Europejska #Olaf Scholz #Rosja #polityka zagraniczna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo