Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Będzie rozwód Kukiza i PSL? Koalicja Polska wisi na włosku

Trzy lata przed wyborami nie tylko w PO i PiS pojawiają się tarcia. Niepewna jest również przyszłość Koalicji Polskiej tworzonej przez PSL i posłów ruchu Kukiza. Ci drudzy są kuszeni przez Prawo i Sprawiedliwość, które według nieoficjalnych informacji proponuje posłowi Jarosławowi Sachajce stanowisko ministra rolnictwa.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Według doniesień medialnych Jarosław Sachajko miał otrzymać propozycję od polityków Prawa i Sprawiedliwości. Może zostać ministrem rolnictwa, ale pod warunkiem, że ściągnie do Zjednoczonej Prawicy pięcioro posłów. Jak na razie nie wiadomo, czy to realne, bo oznaczałoby to, że musiałby przeciągnąć wszystkich ludzi Pawła Kukiza: Agnieszkę Ścigaj, Pawła Szramkę, Stanisława Tyszkę, Pawła Kukiza i Stanisława Żuka.

To może być trudne zadanie, ale nie niemożliwe, bo Koalicja Polska po początkowych sukcesach coraz częściej publicznie się spiera.

„Ja się nie dziwię. Miała być Koalicja Polska, a wyglądało na zewnątrz tak, jakby K’15 został »zjedzony« przez PSL. A szczerze mówiąc, nawet ja sam na PSL bym nie zagłosował. Na Koalicję Polską – tak, ale na samo PSL – w życiu. Tak się kończy pycha i pazerność. Więc albo się zreflektują i będziemy tworzyć Koalicję Polską, albo ja za taką koalicję podziękuję. Proste”.
- napisał po wyborach prezydenckich Paweł Kukiz na Twitterze.

Uderzał również w PSL, gdy głosowało za podwyżkami dla posłów i senatorów.

Ciężko z optymizmem patrzeć na tę koalicję, w sytuacji kiedy koalicjant nie konsultował z nami głosowania w tej materii, a według mnie to jedno z ważniejszych, nawet politycznie, głosowań.
- mówił w WP Paweł Kukiz, który chwilę później przyznał, że jak przestaje się rozmawiać, to „dochodzi do konfliktu lub rozwodu”.

Do decyzji z pewnością jeszcze nie doszło.

Nie mam żadnych wiadomości, żeby ktokolwiek z ugrupowania Kukiz’15 chciał odejść z Koalicji Polskiej. Paweł Kukiz rejestruje partię w sądzie, do czego ma pełne prawo, bo Koalicja Polska składa się również z partii. To jest wyjątkowe, że Paweł Kukiz istnieje w polityce, nie mając partii.
- powiedział wczoraj Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Jesienią ma się odbyć kongres PSL, podczas którego postulaty ruchu Kukiza mają być wpisane do programu partii. Ludowcy mają jednak również inne problemy. Przede wszystkim PiS najprawdopodobniej zajmie się kwestią podziału Mazowsza.   

Poseł PiS Tomasz Rzymkowski podkreśla, że dla PSL przychodzą sądne dni.

Moim zdaniem zbliża się czas powakacyjny, gdy politycy PSL i ruchu Kukiza będą musieli sobie wszystko wyjaśnić. Widać, że sporo różnych kontrowersji narosło. Były spory wokół wyborów prezydenckich, decyzji podejmowanych przez PSL bez informowania koalicjanta czy w końcu słów Pawła Kukiza.
- mówi nam były parlamentarzysta ruchu Kukiz’15.

Optymizmem z pewnością nie napawają wyniki ostatnich sondaży. Z najnowszego badania United Surveys wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, to ludowcy osiągnęliby jedynie 2,4 proc. To poniżej progu i znacznie gorzej niż ruch Szymona Hołowni i Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego. To może oznaczać, że formacje te przyciągną również innych nowych polityków PSL, takich jak Marek Biernacki czy Jacek Tomczak. Ludowcy jak na razie nie zamierzają jednak zmieniać swojego lidera. Pozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza w tej chwili jest raczej niezagrożona.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Gazeta Polska Codziennie

Jacek Liziniewicz