Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

250 lat Los Angeles. Obchody z udziałem Polonii - ZOBACZ ZDJĘCIA

W sobotę w Los Angeles, w katedrze Matki Bożej Anielskiej odbyła się msza święta w której udział wzięli reprezentanci grup etnicznych, zakonów i duszpasterstw skupionych przy lokalnych parafiach.

Los Angeles często kojarzy się z Hollywood, faktycznie jednak metropolia powstała w wyniku, założenia przez franciszkanów, 8 września 1771 Misji San Gabriel Arcangel. Misjonarze założyli tą placówkę na ziemi Tonga, której rdzenni mieszkańcy często byli zmuszani do przyjęcia religii katolickiej, dochodziło też do rozlewu krwi.

Jak podaje strona internetowa Archidiecezji Los Angeles, Kościół Katolicki uznał i przeprosił za popełnione wtedy błędy, nadal szukając sposobów na uzdrowienie relacji z Indianami.

We mszy świętej celebrowanej przez biskupa Jose Gomeza wzięli udział reprezentanci grup etnicznych, w tym rdzenni mieszkańcy Ameryki. Ubrani w tradycyjne stroje wkroczyli do katedry tanecznym krokiem, w rytm muzyki granej na bębnach. Był to istotny moment w drodze do pojednania z Indianami, ponieważ teraz mogą poczuć się w pełni włączeni, wraz ze swoją kulturą i tradycją do Kościoła Katolickiego.

We mszy pod wezwaniem: „Jedna Matka, Wiele Narodów” brała także udział Polonia, reprezentowana przez przedstawicieli organizacji polonijnych jak Kongres Polonii Amerykańskiej i Klub Gazety Polskiej w Los Angeles.

W procesji brały udział dzieci w polskich strojach ludowych.

- Udział w tej mszy jest bardzo ważny dla naszej wspólnoty, rozpowszechnia informacje o Polonii. Istotna jest także rola Jana Pawła II, którego postać i życie doprowadziło wiele osób stąd do powrotu do wiary

- powiedział Richard Widerynski, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału Południowej Kalifornii.

Po mszy miały miejsce występy i tańce Indian, a także meksykańskiej grupy tanecznej dziewcząt. „Suknie, w których tańczymy są szyte na zamówienie w Meksyku, sporo kosztują więc robimy zbiórki pieniędzy, także rodzice przyczynią się do tego, aby każda z nas miała uszyty na miarę kostium - powiedziała nam Alexa Medrano, choreograf zespołu. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#USA #Los Angeles

Małgorzata Schulz