Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Unia Europejska przyjmie "strategiczny kompas"? Zakłada zmiany w unijnej współpracy wojskowej

Unia Europejska zrobi dzisiaj duży krok w kierunku ściślejszej współpracy wojskowej, informuje dziennik “De Telegraaf". W Brukseli unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony przyjmą „Strategiczny Kompas”, dokument który określi zasady współpracy w obszarze obronności.

Public Domain Pictures

Nad dokumentem pracowano prawie dwa lata, przypomina gazeta. - Dzięki niemu kładziemy podwaliny pod dalsze kształtowanie współpracy wojskowej w Europie - mówi minister obrony Kajsa Ollongren.

„Strategiczny Kompas” zakłada m.in. powołanie europejskich sił szybkiego reagowania liczących pięć tysięcy żołnierzy. - Będą one mogły szybko interweniować w sytuacji konfliktu na kontynencie - informuje „De Telegraaf”.

Jak zauważa dziennik wypracowany dokument to kompromis między krajami UE. Duże kraje, takie jak Francja, Włochy i Hiszpania, chcą jak najszybciej doprowadzić do powstania „unii obronnej”.

- Mniejsze kraje, zwłaszcza w Europie Wschodniej, są niezdecydowane. Czują się chronione przez NATO – zwłaszcza Amerykę i raczej nie chcą zamienić tej ochrony na europejską armię

- czytamy w gazecie.

Źródła „De Telegraaf” w holenderskim rządzie wskazują, że Niderlandy wybierają środkową drogę. Nie chcą osłabiać NATO, ale jednocześnie Hadze zależy na tym, aby kraje członkowskie UE potrafiły działać w sytuacji konfliktów regionalnych.

- Niderlandy nie chcą jednak, aby inne kraje mogły decydować, gdzie rozmieszczani są holenderscy żołnierze lub sprzęt

- twierdzi informator gazety.

- Problem polega na tym, że państwa UE w ciągu ostatnich trzydziestu lat prawie nie inwestowały w obronę

- mówi dziennikowi Lotje Boswinkel z Haskiego Centrum Studiów Strategicznych (HCSS) i dodaje, że Europa potrzebuje co najmniej 10 lat aby uniezależnić się militarnie od USA.

 



Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as