- Nie ma ważniejszej sprawy, bo chodzi tu o kwestię polskiej suwerenności. Eurokraci się nie kryją, że przedstawili plan zmiany traktatów, pozbawiający Polskę prawa weta, pozbawiający Polskę prawa jednomyślności. To oznacza de facto pozbawienie resztki suwerenności w ponad 60 dziedzinach - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś odnosząc się do propozycji zmian w unijnych traktatach.
Wiceminister pytany był o głosowanie nad propozycją zmian unijnych traktatów w Parlamencie Europejskim, które ma odbyć się w tym tygodniu.
"To jest absolutny fundament, nie ma ważniejszej sprawy, bo chodzi tu o kwestię polskiej suwerenności. Eurokraci się nie kryją, że przedstawili plan zmiany traktatów, pozbawiający Polskę prawa weta, pozbawiający Polskę prawa jednomyślności. To oznacza de facto pozbawienie resztki suwerenności w ponad 60 dziedzinach, w których jeszcze to prawo weta jest plus przekazanie kolejnych kompetencji na poziom europejski"
Dodał, że dopóki prezydentem jest Andrzej Duda na pewno nie dojdzie do ratyfikacji "tak złych traktatów".
"Trzeba robić wszystko, żeby ten rząd nie godził się na tak niedobre rozwiązania. Musimy być w Unii Europejskiej, która jest organizacją międzynarodową (...) i nie godzić się na to, żeby była przekształcona w państwo"
Dopytywany o pieniądze z KPO ocenił, że "te pieniądze zgodnie z prawem po prostu powinny być. "To rzeczywiście jest tylko decyzja polityczna, że one do Polski nie płynną" - dodał.
"Jeżeli Unia Europejska albo dzisiejsza opozycja, Tusk, będą chcieli grać polskim społeczeństwem i mówić, że polskie społeczeństwo ma się zgodzić na zmiany traktatów, na likwidację państwa polskiego, na zmianę Polski w jakiś land niemiecki albo w jakieś województwo w ramach wielkiego państwa, a za to dostaną 60 mld euro, to z całym szacunkiem, nikt o zdrowych zmysłach nie powinien się godzić na takie rozwiązanie"
Zaznaczył, że te pieniądze, niezależnie od tematu zmiany traktatów, Polsce po prostu się należą.
W środę, 25 października w Parlamencie Europejskim ma odbyć się głosowanie nad propozycją zmian unijnych traktatów. Dokument zawiera 267 propozycji zmian w traktatach, w tym rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie UE na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną. Raport zawiera propozycje reform instytucjonalnych dotyczących istotnych sfer działania UE w tym m.in.: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony, jednolitego rynku, gospodarki i budżetu, polityk społecznych i rynku pracy, edukacji, klimatu i środowiska, polityki energetycznej, migracji i zdrowia.